A je to tady. Přivezli jste si čerstvé miminko z porodnice, kde sice prošlo mnoha vyšetřeními, ale již druhý den po příjezdu z porodnice byste jej měla vzít ke svému pediatrovi, kterého jste si domluvila již před narozením miminka. Co všechno vzít s sebou a na co nezapomenout?
Zdravotní a očkovací průkaz miminka
Zdravotní a očkovací průkaz miminka jste nejspíš obdrželi již v porodnici (anebo vám jej vydá až váš pediatr na první prohlídce) a musíte jej odteď nosit na všechny preventivní prohlídky. Do zdravotního průkazu se zapisují všechny důležité informace, jako je výška a váha, zdravotní stav, prodělané nemoci… Součástí je i zubní průkaz, který však využijete poprvé, jakmile se děťátku objeví první zoubky, nejčastěji kolem 1. roku věku dítěte.
Modrý průkaz je pro chlapečky a červený pro dívky
Náhradní plínky
Náhradních plínek (i těch jednorázových) si vezměte dostatek, ale nejméně 2. Miminko se může vyprázdnit i před návštěvou lékaře a bude potřeba jej přebalit, ale hlavně bude potřebovat novou plínku i po prohlídce, když jej bude paní doktorka prohlížet, vážit a měřit.
Jedna látková plena
Jednu látkovou plenu byste s sebou měla mít i v případě, že jinak používáte jednorázové plínky. Většinou se na ni miminko pokládá při vážení, protože váha by pro něj mohla být příliš studená.
Vlhčené ubrousky
Samozřejmou výbavou každé maminky od té doby, co se jí narodí miminko, jsou vlhčené ubrousky. Hodí se na všechno, od přebalování miminka, přes utírání pusinky po papání, až po odklízení nejrůznějších skvrn, které ani nevíte, kde se vzaly.
Přebalovací podložka
Miminko je potřeba někde přebalit a na přebalovacích pultech zejména u lékaře číhá spousta bakterií a bacilů. Je lepší mít s sebou vlastní čistou přebalovací podložku.
Náhradní oblečení
Není výjimkou, že se miminko může pročůrat nebo jinak ušpinit. Vezměte si tedy raději do přebalovací tašky i jedno náhradní oblečení.
Nekojící maminky
Zatímco kojící maminky mají potravu pro miminko stále při sobě, nekojící maminky musejí mít s sebou pro případ, že se vyšetření nebo čekání na lékaře protáhne, také lahvičku s umělým mlékem, popř. i ohřátou vodu v termosce a nějakou nádobu, aby mohly mléko ohřát. Na mnoha místech se dnes dá využít mikrovlnek, kde se umělá výživa ohřeje.
Více článků najdete na portálu mamci.cz