Už jste pár dní doma z porodnice a nemůžete se dočkat, až konečně podniknete něco tak vzrušujícího jako je procházka s kočárkem. Netroufáte si ale určit, kdy je ta správná chvíle a nemůžete se zorientovat v protichůdných doporučeních, která slyšíte ze všech stran.

Pro začátek je třeba si uvědomit, že vaše miminko je v našem bakteriemi protkaném světě teprve krátce a alespoň ze začátku je nutné ho před veškerým možným infekčním nebezpečím chránit. Na druhou stranu, čím dříve si na okolní svět zvykne, tím dříve si utvoří protilátky.

Kdy je ta nejlepší doba jít ven?

Pokud nemáte to štěstí, že pediatr k příležitosti první návštěvy přijede za vámi, budete muset dítě vytáhnout už zhruba třetí den po návratu z porodnice. Sice to bude nejspíš připomínat akci Mission Impossible aneb jak co nejrychleji dostat novorozeně do auta, aby se nesetkalo s větrem, sluncem nebo vzduchem obecně, ale je to tam, třívteřinový pobyt venku v pěti zavinovačkách mu neupřete. Proto si myslím, že opravdu nemusíte dřepět několik týdnů zavřená doma. Berte v potaz následující faktory.

  1. Kam?

Kdy vyrazit s miminkem ven nejvíce určuje místo, na které se chcete vypravit. Na krátkou procházku do parku, nejlépe mimo „špičku“, můžete vyrazit už klidně týden do porodu. Nákup v místní Hrušce nebo návštěva švagrových je bez problému uskutečnitelná třeba ve třech týdnech miminka, návštěvu obchodních center je odborníky doporučeno odsunout až na konec šestinedělí, ale ruku na srdce, která z nás tam už měsíc po porodu nevyrazila pro nějaké oblečení, ve kterém se pro změnu může ukázat na veřejnosti?

  1. Počasí

Třeskuté mrazy, parná vedra, sychravo, větrno – to jsou všechno stopky. V takovém počasí s malým miminkem raději příliš nevyrážejte. Pokud je počasí rozumné, nebojte se trochu provětrat gumy kočárku.

  1. Délka procházky

Tříhodinové procházky se opravdu hodí až pro dítě, které na světě pobývá už nějaký ten, alespoň čtvrtý, pátek. Krátké, nenáročné procházky jsou možné a dokonce i prospěšné už dříve. Ale nebojte se, ono vám sešití spodku stejně nedovolí ujít tolik, kolik si představujete.

  1. Stav miminka

Pokud je vaše miminko předčasně narozené, prodělává novorozeneckou žloutenku nebo má jiný problém, do puntíku poslouchejte rady doktorů a nesnažte se být za každou cenu rebelka, která už se doma téměř ukousala nudou. Zdravé, spokojené dítě za těch pár dní nudy navíc stojí.

Obecně pro první procházky po porodu platí, že nic se nemá přehánět a extrémy jsou zbytečné. Sama víte, že doma nemáte malého Norrise ale ani slona v porcelánu. Používejte intuici a zbytečně se nebojte.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na