Zápal plic patří k závažnějším onemocněním, které může v některých případech skončit i fatálně. Rozhodně se nevyplatí podceňovat. Choroba je velmi častá i u nás, někdy bývá špatně rozpoznatelná. Jak se projevuje?
Během roku přichází do zdravotnických zařízení až 150 tisíc lidí, kteří trpí zápalem plic. Zvlášť nebezpečný je pro malé děti, seniory a lidi s oslabenou imunitou. Netýká se jen lidí s nižší úrovní hygienických návyků, může postihnout každého. Zápal plic je zánětlivé onemocnění, nejčastěji infekčního původu.
Původci jsou nejčastěji bakterie viry, méně často plísně a paraziti. Vzácně je zápal plic vyvolán vdechnutím cizího tělesa, dráždivých látek, aspirace žaludečního obsahu nebo po ozařování.
Jak se projevuje?
- vysoká teplota, zimnice a třesavka
- únava a schvácenost
- suchý, dráždivý kašel, později vykašlávání hlenů (může být s příměsí hlenu a krve)
- dušnost
- bolest hrudní stěny
Co se bude dít u lékaře
Nejprve se vás vyptá, jak dlouho už máte obtíže, poslechne srdce a plíce při hlubokém dýchání. Odebere krev, kde sleduje zánětlivé parametry. Velmi důležitý je snímek RTG, který zápal plic odhalí. Pro určení citlivosti na antibiotika a původce je odebíráno sputum na vyšetření.
Jak se léčí
Pokud je příčina zápalu bakteriální, předepisují se antibiotika. Většinou ve formě tabletek. V těžších případech se aplikují do svalu nebo do žíly. Dále se ulevuje od příznaků, na bolesti analgetika, na horečku antipyretika, mukolytika pro usnadnění vykašlávání. Při nekomplikovaném průběhu zůstáváte doma a dodržujete klid. V případě komplikací a přidružených chorob, probíhá léčba za hospitalizace. U neinfekčního zápalu plic mohou být podávány kortikoidy. Úplné zotavení nastává většinou do 3-4 týdnů.
Co pro sebe mohu udělat?
Dodržujte zdravý životní styl. Vyhýbejte se, pokud je to možné, velké kumulaci lidí, zápal plic se šíří kapénkovou infekcí a je velmi nakažlivý. Často si v zaměstnání myjte ruce. Vznik zápalu plic ale nejde v žádném případě předvídat. Větší riziko mají lidé se sníženou imunitou, psychicky a fyzicky vyčerpaní.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Nemoci prostě byly, jsou a budou