Zánět spojivek zdá se jako banální problém, přesto je doporučeno ho u dětí nepodceňovat a navštívit lékaře. Zdánlivě neškodný problém může přerůst v závažnější komplikaci.

Zánět může mít různé původce. Bakteriální, virové, alergické. Dítě se nakazí přímým kontaktem s nemocnou osobou. Přenést si zánět může rukou, ručníkem nebo jiným předmětem z oblasti hygieny.

Dítě se také může nakazit adenoviry, herpetickými a spalničkovými viry. Novorozenci se mohou nakazit při průchodu porodními cestami chlamydiemi.

Alergické záněty se nejčastěji vyskytují na jaře a na začátku léta, kdy kvetou stromy, keře, kytky a trávy. Na zánětu může mít svůj podíl prach, kouř, UV záření, chlorovaná voda, nedostatečná sekrece slz.

Jak se projevuje

Oko je červené, oteklé, může se vyskytnout bílý, žlutý nebo hlenovitý výtok, pálení, řezání. Po ránu jde oko těžko rozlepit. Světloplachost.

Jaká je léčba u dětí

Nejprve se lékař snaží najít příčinu, aby mohl cíleně léčit. U vleklých zánětů se provede stěr z oka a v případě bakteriálního nálezu, jsou nasazeny vhodné kapky nebo masti s antibiotiky. Zároveň dítě dodržuje přísná hygienická opatření, zánět je infekční pro ostatní osoby. U alergických zánětů je třeba odstranit vyvolávající příčinu a aplikovat kapky, gely, masti, které uleví projevům alergie. Otok očí můžete chladit. Virové záněty jsou charakterizovány vodnatým výtokem a velmi podobnými příznaky jako zánět horních cest dýchacích. Oko léčíme volně prodejnými kapkami a oplachy borovou vodou.

Před ošetřením i po něm si umyjte ruce, záněty jsou velmi nakažlivé. Pokud je dítě světloplaché, dáme mu sluneční brýle. Musí používat svůj ručník. Ponechte dítě doma, aby mu prach, světlo a slunce nedráždilo oči. Také ho neposílejte po dobu trvání zánětu do kolektivu, mohlo by nakazit ostatní.

Pokud už se rozhodnete pro léčbu doma a nedojde ani po 2-3 dnech ke zlepšení, navštivte lékaře. Špatně léčený zánět může vyvolat spoustu komplikací nebo trvalé poškození oka.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na