Zánět slepého střeva přichází bez varování, řadí se mezi náhlé příhody břišní. Typické jsou bolesti kolem pupku, postupně se stěhující do pravého podbřišku. Pokud není včas rozpoznán, hrozí vážné komplikace.
Pojmenování je poněkud nepřesné, není to zánět slepého střeva, ale jeho červovitého přívěšku (apendixu). Jako slepé střevo se označuje začátek tlustého střeva. Jakou funkci v našem těle má apendix, dosud není úplně zřejmé. Pravděpodobně je to pozůstatek po evolučním vývoji našeho trávicího systému, teorií ale existuje více. Jeho odstraněním nevzniká organismu žádná újma.
Jaká je příčina zánětu slepého střeva
Příčina není úplně zcela vysvětlena, ale hlavním viníkem je mikrobiální infekce, která vznikne při poruše vyprazdňování apendixu a zvýšením tlaku vevnitř. Průsvit může být uzavřen stolicí nebo cizím tělesem. Jako jedna z příčin je popisován i útlak apendixu z vnějšku.
Jaké jsou projevy
Charakteristicky se objeví bolest okolo pupku, která se stěhuje do pravého podbřišku. Zlehka se zvýší teplota, může přijít nevolnost a zvracení, zástava plynů a stolice.
Jednotlivé případy se od sebe ale mohou velmi lišit. Někdy může být zaměněn s jiným onemocněním. Záleží na velikosti a umístění apendixu. U žen často příznaky vypadají jako obtíže gynekologického charakteru, jinak se ale může projevovat u dětí a jinak u starých lidí.
Potvrzení diagnózy provádí lékař na základě vyšetření celkového stavu. Prohmatá břicho, existují specifické vyšetřovací postupy. Dále dle typických příznaků, krevního rozboru. Provádí se i vyšetření per rectum, v nutných případech ultrazvuk. Uložení apendixu může být variabilní a tak bolest se také objevuje na jiných místech.
Léčba
Léčba patří do rukou chirurga. Pokud se rozhodne pro konzervativní postup, budete dodržovat klid na lůžku, dietu a na břicho dostanete chladivý obklad. Častěji se přistupuje k operačnímu řešení, které spočívá k krátkém řezu a odstranění apendixu nebo může chirurg zvolit laparoskopický zákrok.
Neléčený zánět slepého střeva může vést ke komplikacím, infekce přestoupí na okolní tkáně a orgány nebo dojde k prasknutí a tvorbě abscesu. Komplikací jsou i srůsty v dutině břišní. Pokud se zánět šíří dále, vzniká nebezpečný stav – peritonitida (zánět pobřišnice).
Zánětu apendixu se vyhnout nelze, Prevence komplikací je včasná diagnóza a léčba, proto se k operačnímu řešení přistupuje, i když není úplně zcela jasná diagnóza a přitom zánět slepého střeva nelze vyloučit. Odstranění je prevencí prasknutí apendixu a následných komplikací.
Více článků najdete na portálu mamci.cz