Spolu s blížícím se stanoveným termínem porodu se u budoucí maminky zintenzivňují různé pocity. Na jedné straně je to příjemné natěšení na potomka, na straně druhé vzrůstá i nervozita z porodu a obavy, zda bude vše probíhat tak, jak si žena přeje. Emoce stále více gradují v případech, kdy porod nepřichází, a žena se ocitá za předpokládaným termínem porodu. V těchto chvílích se může snadno nechat zlákat různými „babskými“ radami, které mohou přinést úspěch.
Kdy je ideální doba na porod
Je ideální, pokud o svém příchodu na svět rozhodne miminko opravdu samo a tento den se pohybuje v rozmezí ukončeného 38. a 40. týdne těhotenství. V této době je možné miminko označit za donošené a ve valné většině případů po porodu nedochází k dalším komplikacím. Pokud se však miminku v bříšku líbí, lékaři dají po termínu ještě pár dní šanci přírodě, přičemž budou rodičku i miminko pravidelně sledovat. Poté však již rozhodnou o vyvolání porodu pomocí různých látek.
Někdy mohou pomoci i postupy, které lze provádět doma. Jsou bezpečné, pokud těhotenství probíhá normálně a nejsou zde žádná předpokládaná rizika. Výsledek se však dostavit může – i nemusí. Uvedené postupy je možné provádět ideálně až od 39. týdne těhotenství.
Masáž bradavek
Při tření bradavek dochází k uvolnění hormonu oxytocinu, který způsobuje mimo jiné stahy dělohy. Žena tedy přispěje k vyvolání porodu tím, že si bude denně několik minut mnout bradavky. Lze požádat i partnera, který se může věnovat masáži celého těla. Dotyky i mazlením dochází také k uvolnění oxytocinu.
Nechráněný pohlavní styk
Mnoho žen hovoří o tom, že samotný porod byl u nich vyvolán pohlavním stykem na konci těhotenství. Mužské sperma totiž obsahuje prostaglandiny, které opět mohou pomoci nastartovat kontrakce.
Zvýšená aktivita
Fyzická námaha může také přispět k příchodu porodu. Pozor si zde však dejte na vhodnost konkrétní činnosti, vždy myslete na to, jaký je váš zdravotní stav, a nepřepínejte se. Vyhněte se zvedání těžkých břemen. Maminky obvykle volí činnosti, které mohou nastartovat porod, a zároveň mají pocit, že je zrovna do porodu miminka nutně potřebují udělat. Uklízí celý byt, myjí okna…
Bylinky
Nejčastěji doporučovaný bývá čaj z maliníku. Můžete vyzkoušet i různé již namíchané směsi bylinek. K podpoření stahů dělohy se využívá i heřmánek nebo skořice. Bylinky vždy užívejte v doporučeném množství. Vyhněte se tomu, že jich budete chtít za každou cenu užívat co nejvíce. Neznamená to, že pak budou účinnější při vyvolání porodu, avšak můžete poznat spíše nějaké vedlejší účinky, které vám ve výsledku nemusí přinést prospěch.
Horká koupel
K vyvolání porodu může přispět i pobyt v horké vodě. Můžete si tedy napustit opravdu teplou vanu a strávit zde příjemný večer. Osvědčuje se i sprchování bříška teplou vodou. Stejně jako u jiných metod nelze zaručit jejich účinnost, vždy se musíte nechat překvapit, zda právě tento krok miminko popostrčí k cestě na svět.
Masáž hráze
Masírovat oblast hráze mohou ženy již zhruba od 35. týdne těhotenství. Často se toto doporučuje jako prevence nástřihu při porodu. Zároveň však tímto můžete porod v posledních dnech těhotenství vyvolat. Masáž se provádí nejlépe pupalkovým či olivovým olejem.
Závěrem lze snad těhotným ženám popřát trpělivost nebo úspěšnost některé z uvedených metod. Pravdou však zůstává, že o příchodu na svět rozhoduje nejvíce samo miminko. A tak někdy, i přes veškerou snahu ženy, je nutné porod vyvolat pomocí medikamentů až v nemocnici. I když si však můžete připadat jako neohrabaný slon, trápí vás oteklé nohy, pálení žáhy nebo bolest zad, buďte si jisté, že miminko se na svět dříve či později beztak dostane.
Více článků najdete na portálu mamci.cz