Vývoj partnerského vztahu po dítěti: Jakmile s někým vstoupíme do partnerského vztahu, přejímáme také určité role. Tyto role hrajeme ve vztahu do té doby, než se rozhodneme pro to, být rodiči. Tady se naše role mění, respektive získáváme další a další role, ve kterých je potřeba „obstát“.

Jak obstát v tolika rolích

Ano, jsme partneři, manželé, rodiče, sourozenci, děti svých rodičů a každá tato role od nás něco očekává. Své partnery a děti bychom měli milovat, sourozencům pomáhat, o staré rodiče se postarat atd., atd. Jak to ale všechno zvládnout? V první řadě je potřeba si uvědomit, že všechno nemusíme zvládnout sami. Vždy máme někoho na pomoc. A v žádné z výše zmíněných rolí nemusíme být dokonalí, což ostatně ani nejde. Důležité je, abychom byli sami se sebou spokojeni.

Role partnerů

Partneři by si měli navzájem pomáhat, uznávat jeden druhého, nepoužívat manipulativní techniky, měli by si vycházet vstříc. Měli by se shodnout v tom, kde by chtěli žít (město x venkov), jak by chtěli trávit volný čas (spolu x každý zvlášť, a pokud spolu, tak kde a jak), měli by si vzájemně vyhovovat i v sexuálním životě.

Kdy je ideální čas pořídit si dítě

Někdy není možné stanovit ten správný čas, protože každá dvojice to vnímá jinak. Avšak optimální by bylo, kdyby si partneři pořizovali dítě po cca 3leté známosti, kdy již vyprchá prvotní zamilovanost a nastoupí láska. Za tři roky se partneři také lépe poznají, a jestliže jim to spolu stále klape, pak není důvod nepostoupit o krok dál – směrem k rodičovství.

Role rodičů

Jakmile bude partnerka těhotná, už tehdy musíte myslet na rodičovské role. Kdo zůstane s dítětem doma? Kdo bude dále chodit do práce a zabezpečovat příjem rodiny? Navíc partnerka víc než kdy jindy potřebuje podporu, pochvalu a ujištění, že jí to v těhotenství sluší…

Když se miminko narodí

Jakmile se miminko narodí, stáváte se rodiči. Tato role je nevratná, rodiči už budete až do konce svého života. Nicméně opravdu nejvíce vás potřebuje malé miminko, protože ještě „nic“ neumí. Je potřeba jej nakrmit, přebalit, převléknout, vykoupat. Je to zvláštní, ale opravdu tu nejtěžší rodičovskou roli máte hned na začátku, pak už se to s růstem dítěte a jeho osamostatňováním začíná vylepšovat.

Role rodiče x role partnera

Partnerství by pro vás mělo být stále zachováno a v jistém smyslu by i mělo být nadřazeno rodičovství. Ačkoliv se rodičovské role nemůžete vzdát, nikdy nezapomínejte ani na svého partnera. Udělejte si večer/víkend jen pro sebe, když je o dítě postaráno. Není důvod si vyčítat, že jeden večer o dítě nepečujete, protože o něj jinak pečujete celodenně. A navíc i malé dítě potřebuje kontakt s někým jiným (babičkou, tetou).

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno