Možná to taky znáte. Potřebujete něco vymyslet, ale žádný nápad nepřichází. Přitom máte jen relativně málo času – třeba kvůli tomu, že se vaše sladké děťátko brzy vzbudí a vám nastoupí další rodičovská směna. Nebo možná odjíždíte na dovolenou a před ní potřebujete myšlenky hodit na papír. Jenže to nejde, nápad nikde. Takže, co s tím?

Ať potřebujete super čtivý marketingový text, nápad na nové designové řešení sedací soupravy nebo nový návrh karoserie auta – ty správné myšlenky přicházejí tehdy, když jste v pohodě. Pokud jste vnitřně správně naladění a vaše vědomí – i nevědomí – nic neruší. Pokud jste se např. pohádali s partnerem a hádka vám stále leží v hlavě, těžko svou mysl zaměříte úplně jinam.

Nalaďte se do flow

Aby nápady přicházely a lehce se dostávaly z hlavy na papír, potřebujete být v tzv. flow (česky proudění či plynutí). Je to myšlenkový stav, ve kterém jste s vykonávanou činností zcela ztotožnění, myslíte na ni vědomě i podvědomě, načež dosahujete těch nejlepších výsledků v nejkratší možné době.

Co dělat, abyste se do flow dostali?

  • Snažte se pozitivně naladit na úkol, který máte myšlenkově rozpracovat.
  • Pokud to nejde, něco vás tíží, přijměte to. Teď to zkrátka nevymyslíte a nevadí to. Vynucené tvoření bez naladění na tu správnou vlnu by beztak nemělo šťávu a trvalo by navíc 5x tak dlouho, než když jste ve „flow“.
  • Nebo se o to alespoň pokuste. Lehněte si na břicho, uvolněte svaly, vnímejte tíhu svého těla a nechejte myšlenky bloudit. K čemu se stáčejí? Možná k té ranní hádce (což je přece úplně v pořádku) nebo třeba k něčemu úplně jinému. Nechejte je plynout.
  • Při relaxaci pozvolna směrujte mysl ke svému úkolu. Je možné, že vás najednou začnou napadat zajímavé a inspirativní myšlenky – a možná budou úplně jiné, než jste původně čekali. Je to v pořádku.

Jestli vám ten správný nápad nevytanul na mysli ani při relaxaci, nic se neděje. Počkejte do druhého dne. Ne nadarmo se říká „ráno moudřejší večera“ – s novým dnem přichází nový a odpočatější pohled na věc, který s sebou přináší i zbrusu nové nápady.

Tak svěží mysl!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno