Na trhu existuje spousta typů zakysaných mléčných potravin. Kromě toho, že obsahují vitamíny, minerály, kvalitní bílkoviny, jsou pro náš organismus daleko lépe stravitelné než mléko. Díky fermentaci u nich dochází k částečnému rozštěpení mléčného cukru, tak je mnohdy mohou jíst i lidé, kteří mají problém trávit laktózu, která je obsažena v mléce.
Zakysané mléčné výrobky se liší složením, obsahem mléčných kultur a účinností. Pro každého člověka je vhodná jiná mléčná kultura, nelze obecně říci, která je prospěšnější. Navíc zakysané výrobky leckdy obsahují i probiotika.
Účinky na naše zdraví:
Probiotika jsou prospěšné bakterie mléčného kvašení. Osidlují naše střeva a napomáhají tak správnému trávení. Mají pozitivní účinky na imunitu. Jsou také prevence proti zánětlivým onemocněním, rakovině tlustého střeva a zácpě. Udržují ve střevech vyvážené prostředí, střevní mikroflóra je významnou součástí střevní imunitní bariéry. Probiotika nás chrání i před škodlivými bakteriemi, které vznikají ve střevě vlivem hnilobných procesů. Tyto škodlivé mikroorganismy mohou zvyšovat sklony k nemocem. Mohou ovlivňovat i hladinu cholesterolu, která se může užíváním snížit.
Kysané výrobky mají také nízkou energetickou hodnotu, jsou zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálů. Jsou lépe stravitelné než mléko.
Druhy zakysaných výrobků
Jogurt
Legislativně je dáno, že výrobky pod názvem jogurt musí obsahovat určité množství živé jogurtové mikroflóry. Vyrábí se tak, že se prospěšné mikroorganismy přidají do mléka a nechají působit.
Jogurtové mléko
Je to v podstatě zředěný jogurt (jogurtu musí být obsaženo 50 %). Základem je jogurtová kultura.
Zakysané podmáslí
Vzniká jako zbytek při výrobě mléka. Má mnohem méně tuku než máslo, ale zachovává si prospěšné látky. Přidává se do něj mléko nebo smetana z důvodu kysání. K fermentaci se používá smetanová kultura.
Acidofilní mléko
Na výrobu je potřeba acidofilní kultura, která v našem střevě významně ovlivňuje střevní mikroflóru. Protože je výrazně kyselý, míchá se acidofilní zákys se smetanovým zákysem, poměr 1:9. Obě tyto složky se nechávají kysat zvlášť, protože každá má pro kysání ráda jinou teplotu.
Kefír
Připravuje se z tzv. kefírových zrn. Na výrobu se používá mikroflóra mléčného kvašení a směs kvasinek. V procesu vzniká také oxid uhličitý a alkohol, tyto látky jsou v mlékárnách téměř všechny z kefíru odstraněny.
Kyška – Zákys
Může se tak nazvat jakýkoliv výrobek, který byl vyroben pomocí mléčné kultury. Ta může být jogurtová, kefírová nebo smetanová.
Bifidokultura
do výrobku jsou kromě běžné mléčné kultury přidány probiotické bakterie. Ty se nachází i v jiných potravinách, ale jíst je v mléčných výrobcích je výhoda, protože jsou v mléčném prostředí chráněny před kyselým prostředím žaludku, pankreatickými a žlučovými šťávami. Tak se mohou dostat neporušeny do střeva.
Více článků najdete na portálu mamci.cz