Už mockrát jsem slyšela názor, že dítě má spát ve vlastní postýlce a tečka. Důvody, proč by to tak mělo být, pro dnešek ponecháme stranou. Naopak si probereme důvody, proč se svým dítětem sdílet společnou postel.
Kvalita spánku
Z vlastní zkušenosti a i ze zkušeností mých kamarádek, které také spí s dítětem v jedné posteli, bych ráda vyzdvihla především kvalitu spánku.
Když jsem byla ještě bezdětná, také jsem si neuměla představit, že bych spala s miminkem v jedné posteli. Nyní se mi na dětskou postýlku maximálně tak práší a občas plní funkci odkladače oblečení. První dny po porodu jsem miminko klasicky nechávala spát ve vlastní postýlce, ale brzy jsem pochopila, že tudy cesta nevede – alespoň ne pro mě.
Vstávat pravidelně každou hodinu z vyhřáté postele, jít nakojit toho malého neposedu a pak se ho snažit opatrně uložit zpátky do postýlky tak, aby se nevzbudil? Tomu říkám výzva. Po několikátém položení, kdy jsem skoro ani nedýchala, abych svého broučka znovu nevyrušila, jsem to vzdala. Nakonec skončil v naší manželské posteli, kde se při probuzení stačilo jen přitulit, nakojit a miminko během pár minut znovu spokojeně spalo. Navíc se díky společnému spaní začalo méně budit, protože se vedle svých rodičů cítilo více v bezpečí. Novorozenec vycítí, zda je sám ve svém pokoji nebo leží vedle maminky, která pro něj představuje jistotu a to se na kvalitě spánku samozřejmě odrazí.
Rozmazlenost kvůli společnému spaní? Mýtus!
Když jsem se někomu zmínila o společném spaní s dítětem, často jsem slýchala narážky, jako například „Dítě bude rozmazlené a závislé na rodičích“ nebo „Dítě si na společné spaní zvykne a později se nebude chtít přesunout do vlastního pokojíčku, bude s vámi v posteli do patnácti„. Toto jsou časté předsudky. Tím, že dítěti naplníte jeho přirozenou potřebu blízkosti a bezpečí, ho v žádném případě nerozmazlíte. Naopak takové děti bývají samostatnější a sebevědomější. Opět mohu ze své zkušenosti říct, že se moje dítě samo ve dvou letech rozhodlo, že už chce mít svůj vlastní prostor a spát ve svém pokojíčku. Žádná přehnaná závislost se nekoná.
Mezi nejčastější mýty patří i názor, že díky společného spaní nebudou mít rodiče žádný intimní život. Nemusíte se bát, že vám vaše ratolest zničí intimní chvilky s partnerem – vždyť hezký večer si můžete udělat i kdekoli jinde, než jen v posteli.
Bezpečnost především!
Aby miminko z postele nevypadlo, je vhodné mít postel přiraženou ke zdi. Miminko by mělo spát vedle matky, která má přirozený ochranitelský pud a tak nehrozí zalehnutí, zatímco od partnera, který může být unavený z práce a má mnohem tvrdší spánek, by nějaké riziko být mohlo. Při společném spaní s dítětem byste neměli být pod vlivem prášků (např. prášky na spaní) ovlivňující vaše vnímání. A v žádném případě pod vlivem alkoholu či jiných látek.
Více článků najdete na portálu mamci.cz