Zejména po mateřské a rodičovské dovolené jistě řešíte, jak se vrátit do pracovního procesu. Můžete se vrátit na plný úvazek do původní práce, nebo třeba na zkrácený úvazek. Možností je také práce z domova – tu můžete zkusit i jako zaměstnanec, pokud to váš zaměstnavatel umožňuje, anebo jako OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná. V obou případech se však připravte na to, že i práce z domova má kromě nesporných výhod také své nevýhody.

Výhody práce z domova

  1. Flexibilita

Jste svým vlastním pánem i pánem svého času. Odvedete děti do školy či školky, vrátíte se domů a můžete začít pracovat. Nebo pokud potřebujete něco zařídit, zajdete si nejprve vyřídit své záležitosti a pak teprve začnete pracovat. Nikdo vás nekontroluje, jen musíte stihnout svou práci odevzdat včas.

  1. Péče o nemocné dítě

Pracujete-li z domova, nemusíte si brát nemocenskou nebo ošetřovačku a o nemocné dítě se postaráte i při práci. Zároveň se věnujete dítěti a zároveň pracujete (např. když dítě usne, nebo se dívá na pohádku apod.)

  1. Úspora času i peněz

Když pracujete z doma, ušetříte čas dojíždění do práce. V tomto čase stihnete spoustu věcí v domácnosti, kolem dětí, anebo třeba i odpočinek. Dále ušetříte na výdajích za jízdné, oblečení (doma si můžete pracovat třeba v teplácích), make-up atd.

Nevýhody práce z domova

  1. Musíte se oprostit od nepořádku

Zvláště pokud máte hodně práce, musíte se oprostit od nepořádku, který ráno po dětech a ostatních členech rodiny zůstal, a vrhnout se k počítači. Kdybyste pracovala v kanceláři, úklid za vás udělá uklízečka, a vy budete pracovat v krásném a čistém prostředí. Řešením je vyhradit si jednu místnost, či aspoň pracovní kout jen pro sebe, kde bude vždy uklizeno.

  1. Co s obědem

Druhou nevýhodou, která vás přepadne kolem poledne, bude hlad. Pokud nemáte navařeno z předchozího dne, nebo si nemůžete někam zaskočit na oběd, je to velká nevýhoda práce z domova. Čas od času to sice můžete vyřešit nějakou rychlou svačinkou, ale postupem doby by to mělo spíš negativní dopad na vaši váhu. Řešením může být uvařit si o víkendu více jídla, které si postupně můžete ohřívat každý den.

  1. Posměch ostatních

V neposlední řadě se také budete muset vyrovnat s tím, že zejména starší generace (tchyně, babička apod.), ale i některé vaše kamarádky vždy mávnou rukou nad vašimi stesky se slovy: „Vždyť jsi doma…“ Jako byste vůbec nepracovala. K tomu můžeme dodat jen to, že nemá cenu nic vysvětlovat (kdo nikdy nepracoval z domova, stejně to nepochopí) a zejména se nemá cenu srovnávat – viz náš článek o srovnávání.

Pracujete z domova? A jak vám to jde? Co na to vaše okolí?

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na