Jedináček je teď za každým rohem. Důvodů je vice. Rodiče se tak často rozhodnou, protože chtějí svému dítěti dopřát maximum po stránce finanční, citové i časové. Mnoho matek už nechce další dítě kvůli kariéře. Ženy rodí v pozdějším věku, takže často se prostě sourozenec už nepodaří. Posledním důvodem je čím dál vyšší rozvodovost, kdy samozřejmě nefunkční rodiny nepřivádějí na svět další děti.
Co je pro jedináčky ve většině případů typické?
Jedináčkům patří všechny rodičovské zdroje. Nemusí se dělit. To je samozřejmě v některých případech velká výhoda, protože rodiče neřeší, zda mají dostatek prostředků na kroužky, kurzy, tábory a sportovní vybavení. Toto výlučné postavení na druhou stranu může vést k rozmazlenosti.
Jedináčci to však nemají vůbec tak jednoduché, jak si mnoho lidí myslí. Je na ně totiž soustředěna veškerá rodičovská pozornost. Rodiče je vice ochraňují a vice vychovávají. Snaží se z nich udělat dokonalé lidi, často nevědomky je vedou k perfekcionismu, protože na to prostě mají čas. Přenášejí na ně své sny a ambice.
Jedináčci bývají důslednější, vytrvalejší a zodpovědnější. Kladou sami na sebe vyšší nároky, jsou k sobě kritičtější. Jsou individualisté a mají vyšší potřebu samoty a pořádku. Navazují hlubší vztahy s méně lidmi. Hůře snášejí změny a mají vyšší cit pro spravedlnost.
Jak jedináčka vychovat?
- Dopřát vysokou míru kontaktu s ostatními dětmi
Často jsme svědky toho, jak se z jedináčků příliš brzy stávají tzv. malí dospělí právě proto, že tráví veškerý volný čas pouze ve společnosti dospělých. Proto je dobré dítěti zajistit dostatek kontaktu s dalšími dětmi. Dětské skupiny, školka, kroužky, časté navštěvování se s kamarády. Každé dítě potřebuje společnost dětí, protože jen v ní získá určité typy dovedností.
- Umožnit dělat chyby
Rodiče jednoho dítěte často i nechtěně tíhnou k tomu, aby perfektně dozorovali nad svými dětmi. Proto opraví každou špatně vybarvenou omalovánku, každou trochu jinak uklizenou hračku a každé naopak oblečené tričko. Děti pak vůbec nejsou zvyklé a schopné dělat chyby, což je v budoucnosti frustruje a činí je v kolektivu více citlivými.
- Nechat volnost
Těžko se praktikuje, když se každý rodič samozřejmě dítěti automaticky věnuje. Proto je dobré, aby rodiče byli trochu vytíženější a netrávili každou volnou chvilku starostí o dítě. Dítě potřebuje svobodu. Snažte se v sobě potlačit strach o dítě, stejně řečmi typu “dej na sebe pozor” nic nezmůžete.
Volnost je důležitá také v oblasti volby zálib, školy a zaměření dítěte obecně. Jedináčci často trpí tím, že rodiče mají pro jejich život své nejlepší představy.
Vychovat jedináčka není úplně nejjednodušší, ale je to možné. Pokud prostě z nějakého důvodu sourozenec už nebude, nedělejte si donekonečna výčitky a dělejte prostě to nejlepší, co umíte.
Více článků najdete na portálu mamci.cz