Určitě jste si všimli, že i když máte pouze 2 děti, každé je jiné. U početnějších rodin je to ještě markantnější. Dnes se zaměříme na to, jak vychovávat děti s ohledem na jejich temperament. Každý druh temperamentu totiž potřebuje odlišné zacházení, a to, co platí na jednoho, může u druhého naprosto selhat.

Máte doma flegmatika?

To, že máte doma flegmatika, nemusíte nijak zkoumat ani používat nějaké testy. Jednoduše je to dítě spíše introvertní, klidné a vyrovnané, se kterým jen tak něco nehne. Nerozčílí se, neurazí se, ale také se nedokáže pro nic opravdově nadchnout. Co s ním? Za prvé na dítě nekřičte, tím nic nevyřešíte, maximálně jej zablokujete. A navíc si bude myslet, že jej nemáte rádi. Flegmatik totiž jako introvert potřebuje hlavně dostatek lásky a pochopení. Není zaměřený na výkon, ale pomůže mu, jestliže se budete učit/uklízet/připravovat večeři spolu s ním.

Je vaše dítě cholerik?

Cholerika poznáte také velmi jednoduše. Je to spíše extrovert, který je zaměřený na výkon. Křičí, vzteká se, chce být ve všem první a nejlepší. Je impulzivní, ale také spolehlivý a stálý ve svých názorech. Vše prožívá naplno a hluboce. A jak tedy na cholerika? Motivujte jej k dokončování úkolů, s čímž může mít problém, zatímco rozjíždění nových výzev mu jde dokonale. A respektujte jej i s jeho výkyvy nálad, protože jedině tak bude respektovat i ono vás.

Potíže s melancholikem?

S melancholikem bývá potíž, je to introvert, tichý, nespolečenský, nestabilní, vše prožívá velmi hluboce a ještě navíc se ke všemu (zejména křivdám z minulosti) často vrací. Kromě toho je perfekcionista a i dítě melancholik může trpět depresemi. Melancholické děti se často trápí vlastní nedokonalostí. Je opravdu nadmíru těžké pochopit melancholika a pomoci mu (zvláště, když rodiče melancholici nejsou). Radou číslo jedna je, že mu budete dávkovat úkoly postupně, neustále jej motivovat a povzbuzovat v jeho činnostech. Pomoci může i empatický rozhovor, při němž dítě uvidí, že mu „rozumíte“ (nejste-li si jistí, že to zvládnete, poraďte se s odborníkem).

Vždy veselý sangvinik

Sangvinik je extrovert, který je společenský, živý, čilý, s ničím si neláme hlavu, protože nic neprožívá hluboce. Nevýhodou sangvinika je, že začíná příliš mnoho věcí najednou a nevydrží v klidu. Pozor na záměnu s diagnózou ADHD! Sangvinické dítě budete nejlépe motivovat pomocí pochvaly, zatímco negativní kritika jej může vést zcela nesprávným směrem (Když nemůžu být nejlepší, budu aspoň nejhorší.). Pochvaly se nejjistěji dočká, jestliže dostane rozkouskované úkoly (doma i ve škole), které plní postupně. Nemělo by vás překvapit ani to, že sangvinik nejčastěji bývá třídním šaškem – je to role, ve které se cítí dobře a bezpečně a hlavně má obdiv.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno