Většina dětí řeší výběr střední školy v 9. třídě, i když někteří mají samozřejmě vybráno mnohem dříve – jedná se zejména o studenty víceletých gymnázií. V 9. třídě se ale musí rozhodnout každý.
Udělejte si předvýběr
Pokud nemáte jasno již dopředu, že chcete být třeba učitel nebo bankéř, pak se vyplatí udělat tzv. předvýběr a podle zájmů, dovedností a koníčků vytipovat školy, které by vás mohly bavit, jít vám a vybrané povolání vás živit. S uměleckými sklony si asi vyberete umělecké školy. Pokud jste matematicky zaměřeni, můžete do předvýběru zařadit matematická gymnázia, ekonomky a průmyslovky, s humanitními sklony si vyberete humanitní gymnázium nebo pedagogickou školu.
Zajděte na den otevřených dveří
Na všechny školy, které připadají v úvahu, si udělejte čas a zajděte na den otevřených dveří. Tam se dozvíte nejvíc, nasajete atmosféru školy, můžete pohovořit s učiteli i studenty a uvidíte i vybavení školy. Den otevřených dveří má obvykle ještě jeden termín, když se vám první nehodí, nebo se kryje s jinou školou.
Sociální sítě
Není na škodu si prohlédnout např. FB stránky škol, které jste si vybrali. Z nich zjistíte, jakých soutěží se škola pravidelně účastní, jak probíhá výuka cizích jazyků (např. zapojení do programu Erasmus), jaké další aktivity jsou pro školu důležité (lyžařské výcviky, sport atd.).
Zvažte míru stresu u přijímaček
Jestliže vám stres z přijímaček nevadí, klidně si vyberte školy, které kladou vysoké nároky na studenty a vybírají jen ty nejlepší. Pokud ale při sebemenším stresu vykazujete ještě horší výsledky než obvykle, vyberte si školu, která přijímá studenty bez přijímaček. Třeba jen na základě výsledků ze základní školy.
Důkladná příprava na přijímačky
A když už jste si vybrali školu, kde budete muset absolvovat přijímací řízení, pak se na něj důkladně připravte. Rozhodně se vyplatí nakoupit si zkušební testy, absolvovat přípravný kurz i přijímačky nanečisto. Zjistíte, jak na tom jste a na čem je potřeba zapracovat.
Nestyďte se za učební obor
A na závěr – učební obory nejsou ostudou, a pokud vás baví manuální činnost více než intelektuální, pak si určitě vyberete z pestré nabídky učebních oborů. Dělat např. truhláře, který vyrábí krásný a funkční nábytek, nebo se vyučit švadlenou a pak v budoucnu navrhovat šaty – to určitě nedokáže každý a jsou to obory, ve kterých se můžete prosadit, protože o nábytek a šaty bude zájem v každé době.
Více článků najdete na portálu mamci.cz