Když čekáte první miminko, určitě přemýšlíte, jakou výbavičku pro miminko musíte dopředu koupit. Časem pak možná zjistíte, že některé věci vůbec nepoužíváte nebo že jsou naprosto zbytečné. Poradíme vám, co opravdu využijete a bez čeho se naopak hravě obejdete. U některých dražších záležitostí nabízíme i „nízkonákladovou“ variantu.
- Postýlka – samozřejmostí je kvalitní postýlka pro miminko. Na výběr jsou postýlky s polohovacími rošty (až na 3 úrovně), nebo s vyndavacími příčkami. Nám se polohovací postýlka zdá praktičtější, ale uvidíte sama.
- Spací košík pro miminko – je to krásná vychytávka pro novorozená miminka, ale využijete ji maximálně 3 měsíce, pak z ní miminko vyroste. Nicméně po dobu těch 3 měsíců se bude při spinkání cítit jako u maminky v bříšku. Pokud nechcete pořizovat věc, která brzy nebude k užitku, můžete podobného efektu docílit i tím, že miminku v postýlce vytvoříte hnízdečko – například ze srolovaných ručníků, bude se cítit stejně bezpečně.
- Přebalovací pult – hodně maminek dnes pořizuje přebalovací pult, kde na horní plošině děťátko přebalují a pod ní mají uloženy všechny potřebné věci. Je to praktické, ale pozor: miminko musíte při přebalování stále hlídat, aby nespadlo. Pokud se bez přebalováku obejdete, klidně jej můžete nahradit postelí nebo stolem – i tam se dá miminko přebalit a je to bezpečné.
- Vanička – na koupání, alespoň ze začátku budete potřebovat umělohmotnou vaničku. Můžete však miminko koupat i v normální vaně, pak ale doporučujeme pořídit alespoň koupací lehátko. Vhodnou variantou jsou i moderní koupací kyblíky.
- Kočárek – na uspávání, procházky venku i delší cestování rozhodně využijete kočárek. Neznám maminku, která by miminko nevozila v kočárku. Volte takový, který je vhodný do terénu, kde ho budete používat – menší kolečka se hodí na chodníky do města, terénní kočárek do přírody.
- Nosítko, šátek – aby bylo miminko v bezpečí u maminky, můžete jej na procházky, ale i běžně doma nosit v nosítku či šátku. Je potřeba naučit se tyto pomůcky správně používat, aby se miminku například nekřivila páteř.
- Autosedačka – mít pro miminko bezpečnou autosedačku je již dnes povinností. Vybírejte nejen podle barvy, ale hlavně podle kvality. Pomohou vám nezávislé testy.
- Kolébka – pro někoho může být kolébka zbytečností navíc, ale osvědčí se například ve dvoupatrovém domku, když v patře máte postýlku a dole v přízemí kolébku, miminko pak může bezpečně spát nahoře i dole. V bytě je to jednoznačně zbytečnost.
- Polohovací válečky – jak do postýlky, tak do kolébky můžete umístit polohovací válečky, které zabezpečí to, že miminko nebude mít „nakřivo“ hlavičku. Můžete je však klidně nahradit srolovanými ručníky a máte to zadarmo.
- Klínový polštářek do postýlky – klínový polštářek se dá také umístit do postýlky či kolébky a zabezpečuje, aby miminko mělo vyvýšenou hlavičku; je to dobré zejména při nemoci miminka – rýma může dobře vytékat.
- Chůvička – toto zařízení využijete doma i na cestách. V bytě samozřejmě plačící miminko uslyšíte, v dvoupatrovém domku už se chůvička vyplatí. Nebo když necháváte spát miminko v kočárku venku na zahradě. A nebojte – využijete ji i později např. na dovolené – když necháte i větší děti samotné na pokoji a půjdete se bavit dolů do restaurace, chůvička vám přenese všechny neobvyklé zvuky, aniž byste museli stále navštěvovat pokoj.
- Monitor dechu – je možná ještě důležitější než chůvička, protože snímá dech dítěte a tím zabraňuje vzniku tzv. syndromu náhlého úmrtí miminka. Pro úzkostlivější maminky je to jednoznačný pomocník, na jehož nákupu se nevyplatí šetřit.
- Lehátko či houpačka – větší miminko už nevystačí s postýlkou či kolébkou a můžete mu pořídit lehátko či houpačku, z ní lépe pozoruje svět kolem sebe. Není to ale nezbytnost, kterou byste museli za každou cenu mít.
- Hrací deka s hrazdičkou – miminko od 3 měsíců nevystačí jen se spaním a jídlem, potřebuje již nějaké podněty, aby se správně rozvíjelo. Vždy, když nemáte na miminko dostatek času, např. připravujete večeři, položte jej na hrací deku ideálně vybavenou hrazdičkou, a miminko bude mít o zábavu postaráno.
- Bezpečnostní ohrádka – když mimčo začne lézt a později i chodit, a vy budete potřebovat rychle někam odejít (zazvoní pošťačka apod.), dejte jej do bezpečnostní ohrádky. Jen tak budete mít jistotu, že se mu po dobu vaší nepřítomnosti nic nestane.
Tak a teď již můžete začít sepisovat svůj nákupní seznam a vyrazit nakupovat. Některé z věcí si šikovnější maminky můžou zkusit vyrobit samy – co třeba ušít hrací deku? A taky nezapomeňte na to, že až věci nebudou k užitku, můžete je prodat či darovat další mamince…
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Každé miminko potřebuje mámu. Ze všeho nejvíc, každý den, její náruč, mléko, vůni, její hlas a plno lásky.
Jestli bude spát v mámině posteli, odpadne noční vstávání a přecházení k postýlce, jen se přitulíte, nakrmíte a spíte. A když jste oba spokojení, je vám moc dobře a klidně spite.
Novorozeně mělo místo vaničky větší umyvadlo, ale vaničku jsme užili přes léto místo bazénku pro cachtání.
Monitor dechu mě jen děsil, stačilo aby malý nebyl uprostřed nebo projel kolem náklaďák, nebo se otočil, prostě lépe bez něj
Jako chůvička poslouží i aplikace na smartphone za pár kaček. Nebo babička ????
Je fajn mít nočník, protože už novorozenec dává jasně najevo svou potřebu a využívá téměř každého rozbalení ???? Hodí se bavlněná přebalovací podložka s pur zátěrem, je příjemná, skladná a pratelná
Já bych jen řekla,že každé mami vyhovuje něco jiného,ale některé věci je možné zapůjčit a později se vidí, jestli je potřeba kupovat,nebo ne. Rozhodně bych ale vždycky investovala do bezpečnosti dětí, tím myslím monitor dechu – bez kterého by dcera kamarádky nejspíš zemřela – je důležité jen vybrat a myslet na vypínání. To každý přece přežije. Aplikace do mobilu jsou fajn,ale mají svá omezení, tudíž u nás chůvička jasně ano. Osobně jsem vůbec nepotřebovala šátek a nosítko do cca 8 měsíců, pak ergo nosítko jen na trek výlety, jinak jsem zastáncem volného pohybu, nebo mazlení se s mami,ale bez věčného nošení,navíc jsem nemehlo a vázání se mi nikdy nechtělo učit 🙂 výbava je otázkou životního stylu a potřeb jednotlivých rodičů a dětí……jsem pro vyzkoušení…..hlavně se nepoprdět 🙂
Ještě nikdy jsem neslyšela o tom, že monitor dechu snímá dech ditete a tím zabraňuje syndromu náhlého úmrtí jak je v článku uvedeno. On mu zabraňuje? Tak to je revoluce v medicíně. Autor článku by měl lépe zkoumat informace na základě kterých píše články kterým může někdo věřit. Nicméně monitor dechu ničemu nezabraňuje.
Nechápu, čemu nerozumíte. Monitor dechu je pomůcka, která při zástavě dýchání upozorní rodiče a tím zabrání úmrtí. Každý, kdo si nepotřebuje hrát se slovíčky tuto spojistost pochopil.
Mám třetí dítě, nyní půlroční, a nikdy jsem neměla monitor dechu, chůvičky, šátek, nosítka a další kraviny co stojí tisíce a využijí se pouze pár týdnů. Děti spaly střídavě v postýlce a manželské posteli a jsou naprosto v pořádku. Nejsem žádná tzv. prirodni matka, ale používám selský rozum a pro dítě je důležitější kontakt s lidmi než nejmodernější technologie a kočárek z poslední kolekce od Versace.
Zajímavý, jak lidi prskají nad tím o čem skoro nic neví, taky nejsem přírodní matka a řekla bych, že rozum používám. Monitor dechu jsem měla k synovi z důvodu jeho předčasného narození, měl velké problémy s dechem, tak to byla nutnost, bohužel dětí, jejichž porod nebyl standartní přibývá, proto rodiče do technologií investují. Nazývat tyto rodiče úzkostlivější mi přijde dosti drzé. A jak tu bylo zmíněno, monitor dechu ničemu nezabrání, jen hlásí problém…