Také se vám zdá, že průmyslově vyráběné svíčky příliš nevoní, nebo naopak voní až moc intenzivně, že z nich bolí hlava? A navíc jsou plné umělých látek. Zkuste si vyrobit vlastní vonné svíčky z vašich oblíbených ingrediencí!
Základ: parafín, nebo gel
Hned na začátku je potřeba si zvolit, zda budete chtít svíčky klasické – z parafínu, nebo spíš svíčky gelové. Obojí má své výhody i nevýhody, avšak výsledné efekty obvykle stojí za to.
- Parafínové svíčky – parafín se rozehřívá delší dobu a hlavně potřebuje formu, do které jej nalijete, aby vám svíčka držela tvar po zchladnutí.
- Gelové svíčky – gel se rozehřeje dříve a místo formy jej můžete nalít do jakékoliv skleněné mističky, skleničky apod., protože ji potřebuje i při zapálení. Při každém opětovném zapálení se totiž gel rozpouští a po zhasnutí svíčky zase ztuhne.
Cenově jsou však obě suroviny srovnatelné.
Další suroviny
Mezi další suroviny na výrobu svíček patří barviva, ta můžeme míchat k parafínu i do gelů. Potom jsou to samozřejmě vůně – abychom předešli nějakým umělým vůním, volíme éterické oleje (levandulový, eukalyptový, rozmarýnový, borovicový…), které kapeme do svíčkové hmoty až nakonec, anebo i sušené bylinky (levandule, měsíček, heřmánek) – těch však používáme v malém množství, protože všechny sušené květiny jsou hořlavé! Nejlepší je tedy rozdrtit voňavou bylinku na malé kousky třeba v hmoždíři a po špetce ji přidat do svíčkové hmoty. Nezbytným doplňkem svíčky je také knot.
A pustíme se do výroby
Parafín i gel se nejlépe zahřívá ve vodní lázni, a to v umělohmotné nádobě, která je ponořena ve vodě v jakémkoliv hrnci. Chce to trochu trpělivosti a hlavně u parafínu téměř stálé míchání. Jakmile je základ svíčky tekutý, přidáme podle vlastních představ barvivo a vůni. Gelové svíčky nalijeme ihned do skleněné nádoby, která může být na dně ještě vyzdobena kamínky, pískem, mušlemi apod. Tato výzdoba nám také pomůže udržet knot na místě, kam jsme jej dali před naléváním gelu. Lijeme rychle, protože gel docela rychle tuhne.
Parafínové svíčky lijeme do forem, které jsme předtím vymazali olejem, aby nám ztuhlá svíčka šla dobře vyklopit. Formy mají na jedné straně otvor na knot, který zde upevníme kouskem plastelíny. Na této straně bude forma stát při nalévání. Aby se knot nehýbal, na druhé straně je dobré položit špejli a knot k ní přivázat.
Hmota musí úplně ztuhnout a zchladnout. Teprve poté svíčku vytahujeme. Případné nerovnosti na dně svíčky uhladíme tak, že na plotně nahřejeme hrnec a po jeho dně jezdíme dnem svíčky. Vosku v hrnci se zbavíme nejlépe tak, že jej necháme zchladnout a seškrábneme.
Více článků najdete na portálu mamci.cz