Asi to znáte, neustále vás bolí záda. Musíte kroutit hlavou ze strany na stranu, protože vás bolí za krkem. Když si konečně rozhýbete krk, tak zjistíte, že mezilopatkové svaly už nejspíš ani nemáte. Jak je to možné, když se tisíckrát denně shýbáte pro hračky a neustále někde pobíháte? Důvodů je hned několik – nezdravé sezení při kojení, nošení miminka na preferované straně, nedostatek aktivního pohybu, nekvalitní spánek a tak dále. Jak si tedy pomoci?

  1. Aerobní pohyb

Aerobní cvičení je takové, které probíhá za přítomnosti kyslíku, zjednodušeně řečeno, zadýcháte se při něm. Např. běh, jízda na kole nebo rotopedu, ale také plavání nebo třeba aerobic. Možná tvrdíte, že na nic takového nemáte čas, ale nejspíš změníte názor, jakmile zjistíte, že při běhu se celé vaše tělo prohřeje, tedy prokrví, a vy ve vašich zádech pocítíte změnu. Nehledě na to, že po tomto druhu aktivity je klasické protahování svalů mnohem účinnější.

  1. Posilování a protahování

Svaly musíte správným způsobem posílit a protáhnout. Pokud nechcete nikam chodit cvičit, což by bylo zdaleka nejlepší, najděte si cviky nebo přímo videa na internetu, osvojte si konkrétně ty, které vám pomáhají, a minimálně jednou denně si zacvičte. Svaly se brzy posílí, při protahování si zase odpočinou. Vždy myslete na správné prodýchávání.

  1. Nezdravé návyky nahraďte zdravými

Nejspíš sama víte, po čem vás záda bolí nejvíce. Seďte zdravě, ideálně na dobré židli, nekrčte se u jídla v gauči, pořiďte si kvalitní matraci a polštář. Střídejte strany, na kterých nosíte dítě či kabelku. Vědomě myslete na správné držení zad.

  1. Dostatek spánku a no stress

Dostatek spánku na mateřské je trochu oxymóron samozřejmě, ale ruku na srdce, nechodíte někdy pozdě spát kvůli tak závažným důvodům jako je pročítání diskusí, projíždění bazárků nebo sledování dalších a dalších dvacetiminutových dílů hlubokých seriálů? Dostatek zdravého spánků dělá zázraky. Posledním opravdu podstatným faktorem je stres. Negativní stres se, ať chcete nebo ne, do vašich zad promítne, proto si nedělejte zbytečně hlavu s věcmi, které nezměníte a neobávejte se budoucnosti. Užívejte si každý den a stresujte se raději později, než dřív.

Zajdou-li vaše problémy se zády příliš daleko, navštivte praktického lékaře, nechte si vypsat žádanku na fyzioterapii a vzorně se řiďte radami, které tam obdržíte. Hlavně začněte svá záda řešit už dnes, protože tím dříve budete zase spokojená a příjemná na své okolí. 

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno