Placenta je důležitým orgánem, slouží pro výživu dítěte, zásobení kyslíkem, odvod odpadních látek. Placenta je během těhotenství pečlivě sledována, lékaře zajímají především průtoky placentou. Je to odraz toho, zda je dítě dostatečně vyživováno a okysličeno. Pokud by docházelo k nedostatečné funkci tohoto orgánu, miminko by mohlo mít zpomalený vývoj a nižší váhu. Na konci těhotenství má placenta asi 500 g.
Většina žen má placentu uloženou na zadní stěně dělohy. Výjimečně bývá uložena v dolní části dělohy. Pokud překrývá vnitřní děložní branku, jedná se o tzv. vcestnou placentu (placenta previa). Nachází se přibližně u 1 z 200 těhotenství.
Může mít čtyři podoby:
- placenta se nachází v blízkosti branky, ale nepřekrývá ji.
- placenta se dotýká vnitřních okrajů branky.
- placenta částečně překrývá vnitřní branku
- placenta úplně překrývá vnitřní branku.
Na problém se většinou přijde v první polovině těhotenství. Nic ale není definitivní, děloha stále roste a placenta se posunuje nahoru. Žena by měla vynechat sexuální aktivity a fyzickou námahu, vaginální vyšetření by mělo být omezeno na nezbytné minimum, jakékoliv podráždění vede ke krvácení. Pokud se poloha vcestné placenty nijak nemění, obvykle dochází ve druhém a třetím trimestru ke krvácení. Krev je jasně červená, může trvat krátce nebo i déle, může se i vracet. Každé těhotenské krvácení z důvodu vcestné placenty, je důvod k hospitalizaci. Maminka musí dodržovat klidový režim. Velkou komplikací je, pokud začne placenta vrůstat do jizvy po předchozím císařském řezu.
Jak probíhá porod
Neprobíhá u všech stejně, záleží na tom, kde se přesně placenta nachází a jak moc překrývá branku. Pokud placenta překrývá úplně branku, vaginální porod je vyloučen. Je naplánován císařský řez, obvykle po ukončeném 36. týdnu těhotenství. Pokud dochází k silnému krvácení, tak i dříve než v termínu. Miminku jsou tak podávány léky, urychlující zrání plic.
V případě, že překrývá jen částečně branku nebo se jí dotýká, tak za určitých okolnosti vaginální porod možný je, pokud žena navíc nekrvácí, je to výhoda. Stává se však, že začne krvácet v průběhu porodu a musí se i tak přistoupit k císařskému řezu, z důvodu ohrožení rodičky na životě.
Pokud je placenta pouze nízko a nezasahuje do porodních cest, žena obvykle rodí přirozeně.
Placenta previa způsobuje komplikace i po porodu, je zde riziko většího krvácení při poporodním odlučování placenty. Není výjimkou, že ženy dostávají i transfuzi.
Riziko vzniku placenta previa:
- vyšší věk rodičky
- předchozí operace na děloze
- vícečetné těhotenství
- předchozí porod císařským řezem
- výskyt vcestné placenty v minulém těhotenství
- větší počet předchozích porodů
Více článků najdete na portálu mamci.cz