Vánoční rostliny: Blíží se Vánoce a my jsme zvyklí zkrášlovat si naše obydlí nejen různými dekoracemi, ale i vánočními rostlinami. Jak jim ale věnovat důležitou péči? Kolik zálivky potřebují? Jaká je nejlepší teplota na místě, kde je pěstujeme?
Brambořík
Bramboříky, resp. kultivary bramboříku perského (Cyclamen persicum), jsou nádherné vánoční rostliny, které kvetou mnoha barvami od bílé až po temně fialovou. Původně roste ve Středomoří, a to zejména v lesích. Takže ačkoliv jej můžete krátkodobě postavit na vánoční stůl, pak byste jej měli dát zase do chladu. Bramboříkům vyhovuje teplota od 10 do 15 °C a vyšší vzdušná vlhkost.
Vánoční hvězda
Jistě také znáte překrásnou vánoční hvězdu. Pravým jménem se jmenuje pryšec nádherný (Poinsettia pulcherrima), pochází původně z Mexika a jako pokojovka se do evropských domácností dostala až v 50. letech 20. století. Potřebuje teplé a světlé stanoviště, teploty má nejraději mezi 15 a 22 °C, nemiluje příliš zálivku a nesnáší průvan. Červené (nebo i bílé či krémové) listy na vrcholku hvězdy nejsou květy, ale listy/listeny, které chrání malé žluté kvítky.
Vánoční kaktus
Další rostlinou s přízviskem „vánoční“ je vánoční kaktus. Pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, a skutečně jako pravý kaktus nesnáší přílišnou zálivku, rozhodně zvládne spíš delší přísušky. Před Vánoci jej nechte v chladnější místnosti a pak jej opatrně přemístěte do tepla, přidejte živiny a zálivku. Nehýbejte s ním však, pokud už má nasazená poupata, jinak by květy opadaly.
Barborky
Jestli jste si domů 4. prosince na svátek svaté Barbory přinesli větvičky barborek (z třešní, višní nebo slivoní), vyměňujte jim pravidelně vodu a zastřihujte konečky větviček. Konečky větviček ponořené ve vodě můžete také lehce rozklepat, aby lépe sály tekutinu. Tak prý vám barborky jistojistě do Štědrého dne vykvetou. Pokud jste svobodné, znamená to, že se do roka vdáte. Co se stane, pokud vykvetou barborky vdané ženě, to jsem se nikde nedočetla.
Více článků najdete na portálu mamci.cz