Vánoční kapr: Smažené kapří řízky k českým svátkům prostě patří. Aby však byly opravdu takové, jak se patří, je třeba se seznámit s několika šikovnými triky. Vylepšení se totiž hodí na vše – od použitého oleje až po uložení řízků těsně před jejich servírováním.
Zabraňte poprskání kuchyně od oleje
Jedním z největších problémů, který nás může při smažení řízků potkat, je rozhodně prskající olej. Tomu však ze poměrně snadno předejít, pokud si uvědomíme, proč vlastně k tomuto jevu dochází. Za vše mohou drobné kapičky vody, které ulpí na nádobí (nebo se do oleje dostanou z jídla). Jak se snaží dostat vzhůru, puknou – a poprskají olejem celé okolí. Základem je tedy používat pouze důkladně vysušenou pánev i veškeré další náčiní (např. obracečku apod.).
Na vlhkost z jídla to však nestačí. V takovém případě sáhněte po osvědčené soli. Ta do sebe jakoukoli tekutinu natáhne. Zahřejte pánev, vhoďte špetku soli, nechte chvíli prohřívat a teprve poté zalijte olejem. A obdobně působí i ocet. Tím důkladně vytřete stěny i dno pánve (stačí ho jen tenká vrstva) a můžete začít smažit.
Jak na nejlepší trojobal
Aby byl kapr opravdu jak se patří, pokapejte ho před přípravou lehce citronovou šťávou. Ta zbaví maso nepříjemného zápachu i pachuti, a navíc jejím prostřednictvím maso zkřehne (pokud kapr páchne po bahně opravdu hodně, naložte ho na několik hodin do mléka). Do mouky můžete přidat různější koření, vajíčko se pak vyplatí rozmíchat společně s černými pivem nebo mlékem.
Samotnou strouhanku můžete nahradit třeba drcenými cornflakes, ovesnými vločkami apod. Velmi populární je také smažení kapra v pivním těstíčku. Pokud jde o strouhanku – tu vždy k masu dobře přimáčkněte, aby neopadávala. Později by tento jev způsobil přepalování oleje.
Vyzrajte na přepalující se olej
Ke smažení používejte ten řepkový. Můžete ho smíchat s přepuštěným máslem anebo nahradit sádlem. Naopak olej olivový nebo slunečnicový se příliš nehodí (fajnšmekři mohou naopak vyzkoušet ten kokosový). Abyste zabránili jeho přepalování, připravte si k ruce pořádnou hrst koleček mrkve a tuto zeleninu vkládejte do oleje během smažení řízků.
Jakmile zhnědnou, vyměňte je za jiná. Mrkev do sebe natahuje přepálené látky a udržuje olej déle v perfektním stavu. Pokud se vám ho však přece jen povede přepálit, pak ve smažení nepokračujte a vyměňte ho (pánev přitom dobře vytřete a zbavte připálenin). Přidáním čerstvého oleje do toho již „chyceného“ si totiž příliš nepomůžete.
Křupavé kapří řízky zajistí jednoduchý trik
A jak to udělat, aby byla strouhanka na řízcích vždy dokonale křupavá, ovšem maso uvnitř stále vláčné a jemné? Využijte trik s prudkým osmažením z obou stran. Jinými slovy – nečekejte, až se jedna strana řízku propeče, ale přibližně po půl minutě ho obraťte. Po dalších 30 vteřinách ho vraťte zpět na původní stranu a zmírněte plamen. Počkejte, až se usmaží (nezapomeňte ho ještě jednou obrátit.
Ovšem pro křupavost řízků je stejně důležité i to, jak je uchováváme do doby, než je začneme servírovat. Vyplatí se mít rozehřátou troubu (50 °C stačí) a do ní vložit velký pekáč nebo jakoukoli jinou nádobu, do které budeme usmažené řízky okamžitě vkládat. Zachovají si tak teplotu i křupavost. Pokud je chcete zbavit přebytečné mastnoty, proložte je textilními ubrousky. A pokud je ještě vylepšíte tak, že na každý z nich položíte malý kousek másla a necháte ho ještě na horké strouhance roztéct, budou absolutně neodolatelné. Servírujte je s bramborovým salátem a kolečkem citronu. Uvidíte, že jste lepší ještě nikdy nejedli.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Zdroj: Vareni.cz, Kucharidodomu.cz