Vánoční kapr: Dost možná tuhle tradici s dětmi udržujete i vy. Přijdete ke kádi, vyberte si toho nejroztomilejšího šupináče, doma se s ním chvíli pomazlíte ve vaně a na Štědrý den nebo po něm ho půjdete s velkou slávou vypustit zpátky do vody. Koneckonců – Vánoce jsou přece o takových milých gestech. Proč tedy nedopřát rybě svobodu, když si ji určitě zaslouží?
Nechceme vás zklamat, ale takto svým oblíbeným rybám vůbec nepomáháte – spíše naopak. Týráte je a to hned několika způsoby. Navíc takovou „péči“ kapří jen zřídkakdy přežijí.
Šok ze studené vody
I když se vám zdá voda v kádích venku ledová, ve skutečnosti to není tak hrozné, jako kdybyste se ponořili do studené prosincové řeky. A ještě větší šok zažijí kapři, kteří si předtím mohli užívat pár hodin v teplé vaně. Ano, samozřejmě jim napouštíme studenou vodu, ovšem do venkovních teplot má tato péče stále ještě daleko.
Vyhladovělý kapr přežije v přírodě jen těžko
Kapři jsou navíc před vánočním prodejem ze svého domova vyloveni předtím, než by se uložili k zimnímu odpočinku – v tom horším případě jim rybáři tento odpočinek naruší. Ano, kapři se na něj po nějakou dobu připravovali, takže mají poměrně slušné tukové zásoby. Ty by jim za normálních okolností vystačily na celou zimu. To by se ovšem museli jen líně povalovat v bahně a užívat si klidu.
Pobyt v sádkách jim samozřejmě žádný klid nepřináší. Naopak. Ryby jsou tu vystresovaní, násilně probuzení a nucení ke vzájemné interakci s desítkami nebo stovkami dalších jedinců. Tukové zásoby se rychle ztrácí a ryba tak hladoví. Další stres pak zažije, pokud si ji tašce ponesete domů. Samozřejmě, jen málokdo si s sebou na tržnici nosí přepravku plnou vody. Kapr v tašce jen lapá po vzduchu, protože většinu potřebného kyslíku je schopen získat jen z vody.
Takže pokud vyhladovělého kapra pustíte v prosinci do vody, asi už tušíte, jaký osud ho neodvratně čeká. Dostupné potravy je totiž v tomto ročním období jen málo.

Když kapra nezabije hlad, pak to budou pravděpodobně nemoci
A ještě jednu věc se často zapomíná – kapři obvykle neodejdou ze svého předvánočního pobytu v sádkách bez šrámu. A každá byť sebemenší ranka se může stát vstupní branou pro infekci i nejrůznější parazity. A oslabená ryba s nimi dokáže bojovat jen stěží. Takže pokud kapra nezabije teplotní šok nebo hlad, podlehne pravděpodobně právě nemocem. Ryb, které toto „tradiční milé vánoční zacházení“ přežijí, je tak opravdu velmi málo.
Pro ty ostatní hraničí celá akce s týráním. Ovšem vy vidíte jen to, jak vámi vypuštěná ryba mizí někde ve vodě. O jejím dalším osudu se nic nedozvíte. Ale věřte nám, opravdu nebývá pěkný. Takže pokud si nechte koupit kapra na vánoční stůl, nechte ho raději v kádi. Paradoxně mu tím prospějete víc, než pokud ho v záchvatu dobročinnosti zatoužíte vypustit na svobodu.
Ještě jedna stinná stránka vánočního kapřího šílenství
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak a kde se kapři, určení pro vánoční tabuli chovají? Samozřejmě v rybnících. Ovšem patří-li soukromým majitelům, bývají často přeplněné. Kapři jsou pak v růstu podporováni obilím a další nevhodnou stravou, po které rychle přibírají.
Rybník se tak stává skoro „mrtvou“ vodou, kde kromě kaprů nic dalšího nepřežije. Vzniklá koncentrace ryb zkrátka narušuje přirozené prostředí a jakékoliv další druhy živočichů i rostlin jsou tak ze svého přirozeného prostředí vytlačovány.
Je jen na nás, zda chceme tyto praktiky podporovat. Pokud ne, vyplatí se podívat po okolí na chovatele nebo rybářské svazy, které podobné praktiky nepraktikují. Ryby od nich budou sice trochu dražší, ale za ten dobrý pocit to stojí. Navíc přirozeně krmené ryby lze poznat i po chuti.
Více článků najdete na portálu mamci.cz