Kojení bývá vnímáno jako velmi citlivá záležitost. Mnoho maminek je právem hrdých na to, že (kolikrát i přes mnohé obtíže) zvládají své dítě několik měsíců, a někdy i let, kojit. Někdo nechá dítko kojit se tak dlouho, dokud nepřestane opravdu samo, u většiny maminek však přijde období, kdy mají pocit, že by bylo – ať již z nějakého objektivního důvodu nebo prostě kvůli vlastnímu přesvědčení – ideální s kojením skončit. Jak to však učinit, aby si z celé akce dítě neodneslo jen pocit, že o něco důležitého přichází, a maminka nemusela absolvovat srdceryvný pláč?
Délka kojení
Dle Světové zdravotnické organizace je ideálním postupem, aby dítko bylo plně kojené prvních šest měsíců života a poté, aby mělo i nadále mateřské mléko spolu s přijímanou potravou k dispozici do dvou let věku a dále, pokud to ženě i jejímu dítěti takto vyhovuje. Pokud bychom vyčkávali na zcela samovolné opuštění dítěte od kojení, nejspíše
to nastane až po třetím roce jeho věku. Obvyklé spíše je, že kolem dvou let věku dítěte chtějí maminky kojení ukončit.
Citlivé odbourání
Kojení dítěti zajišťuje kromě výživy i nepostradatelný kontakt s maminkou, je pro ně zdrojem bezpečí a jistoty. Nijak na něj tedy netlačte a nesnažte se vyřešit ukončení kojení během pár dní. Ideální je, pokud se vám postupně podaří odbourat u dítěte kojení přes den
a v průběhu noci, nejdéle si děti obvykle ponechávají kojení večerní před usnutím.
Pokud dítě i v průběhu dne na kojení trvá, snažte se odvést jeho pozornost a zabavit jej v danou chvíli jinou aktivitou. U někoho se může osvědčit, pokud v tuto dobu péči o dítě převezme tatínek nebo někdo další z rodiny. Dítě snáze na kojení zapomene, pokud nebude v bezprostředním kontaktu s matkou.
O ukončení kojení se snažte v době, kdy u dítěte neprobíhají žádné další bouřlivé změny. Rozhodně se tomu vyhněte, pokud je dítě nemocné, něco jej trápí nebo v životě prochází významnou změnou (narození sourozence, stěhování). Během těchto dní dítěti poskytněte dostatek fyzického kontaktu.
U posledního kojení, které je u dítěte třeba odbourat, dítěti dle věku přiměřeně vysvětlete, že mléko od maminky již nedostanou. Slůvka „ne“ nebo „není“ pochopí i menší děti, u starších již lze apelovat na to, že mohou pít mléko klasicky z hrnečku a nejsou již miminka, která by musela pít pouze od maminky. Pokud mělo dítě kojení jako součást večerního rituálu, zaveďte místo něj něco nového – zpěv oblíbené písničky, prohlížení knížky nebo vyprávění pohádky.
Změna i pro ženu
Pokud kojení ukončíte během delší doby a postupně, dochází nenásilně i ke snižování tvorby mateřského mléka. Spíše v případech, kdy je nutné, aby odstavení dítěte proběhlo rychleji, může dojít k tomu, že se prsa bolestivě napnou pod vytvořeným množstvím mléka. Pokud toto nastane, mléko z nich odstříkejte, ale pouze do uvolnění, nesnažte se o úplné vyprázdnění prsů. Je třeba přece jen tělu dodat signál, že již není nutné tolik mléka vytvářet. Ke snížení tvorby mléka lze využít i bylinky (zejména šalvěj) nebo běžně dostupná homeopatika.
Více článků najdete na portálu mamci.cz