Zdá se vám, že je na toto téma ještě brzy? Ale pokud opravdu chcete předvánoční úklid bez stresu, pak máte nejvyšší čas začít. Podle našeho návodu rozhodně nedopadnete pod stromeček vyčerpané a unavené. Chce to ale trochu plánování, dostatek času a také používat selský rozum.

V říjnu vyhoďte nepotřebné, staré a rozbité věci

Věci, které nepoužíváte více než rok, si nezaslouží nic jiného než vyhodit. Jsou-li ještě funkční a zachovalé, můžete je nabídnout kamarádkám nebo zkusit prodat na internetových bazarech – tím alespoň vyděláte pár korun navíc, které se před Vánoci mohou hodit. Rozbité věci vyhoďte bez přemýšlení, stejně je nejspíš nikdy nespravíte, a navíc vám ubírají v bytě či domě tak potřebnou energii. Celý tento očistný proces si naplánujte nejlépe na říjen, protože čím méně věcí budete mít, tím lépe se vám pak bude uklízet. Probírání věcí si dávkujte na večery či víkendy, kdy je ošklivo a do ničeho jiného se vám nechce. Opravdu by vám to nemělo trvat více než měsíc.

V listopadu udělejte generální úklid

Předvánoční úklid v listopadu rozhodně není brzy, velký úklid vydrží do adventu i do Vánoc. A navíc si ten předvánoční čas potom jaksepatří užijete. Úklid opět plánujte – na dny, kdy máte více času. Dále se zaměřte nejprve na velký nepořádek a velké práce (mytí oken a dveří), poté postupujte na práce menší (luxování, vytírání, utírání prachu). Stejně tak byste měli uklízet odshora dolů, tedy pokud máte dvoupatrový domek, začněte v patře a postupujte do přízemí.

V prosinci si udělejte výzdobu a užívejte advent

Prosinec vám pak již zbyde na výzdobu, kterou můžete svěřit i dětem (úměrně věku), pečení cukroví (také s dětmi), sledování pohádek, poslouchání koled, nákup posledních vánočních dárků, stromečku a kapra. Samozřejmě, že když se něco ušpiní, např. kuchyň při vaření, tak ji uklidíte, ale již vám to nezabere tolik času, jako kdybyste měli uklízet celý dům znovu. A rada na závěr: Naklizený dům či byt rozhodně není důležitější než rozzářené oči vašich dětí při pečení a ochutnávání cukroví, nemluvě o rozbalování dárků 😉

Jak se popasujete letos s předvánočním úklidem vy?

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno