Měla jste někdy podezření, že byste mohla být v jiném stavu, ale nebyla jste si stoprocentně jistá? Dlouhodobě se snažíte o miminko a stále nic nepřichází? První příznaky těhotenství se obvykle objevují po 14 týdnech od oplodnění vajíčka. Dříve ženy obvykle žádné změny nepociťují. Co přesně můžete pocítit po 14dnech?

1. Citlivost a bolesti v prsou

Jedním z prvních příznaků těhotenství bývá právě zvýšena citlivost prsou a jejich zvětšení. Skrývá se za ní zvýšená hladina těhotenských hormonů v těle. Bolest bývá obvykle o něco silnější než před menstruací, avšak odezní do konce 1. trimestru. U některých přetrvává i po celou dobu těhotenství.

2. Únava, nebo vyčerpání

Dalším častým prvotním příznakem těhotenství je zvyšující se únava. Ta je pravděpodobně způsobená taktéž změnou hladiny ženských hormonů v krvi, avšak měla by odeznít do začátku 2. trimestru. Není to však pevně dané pravidlo a u každé ženy může trvat odlišnou dobu.

3. Nevolnost nebo zvracení

Nevolnost nebo zvracení se taktéž objevuje u žen převážně v období prvního trimestru. Nejtypičtěji začínají ke konci 1. měsíce, ale mohou se objevit i dříve, nebo naopak o něco později. Přestože jsou známé především „ranní nevolnosti“, zpravidla se objevují kdykoli během dne.

4. Častější močení

Dalším typickým příznakem je častější nutkání odskočit si na toaletu. Hlavním důvodem je zvyšující se množství nahromaděné krve a jiných tekutin v těle. Tento problém neustupuje, ale spíše naopak narůstá spolu se zvětšující se dělohou.

5. Vynechání menstruace

Jakmile jste u sebe vypozorovala některé nebo dokonce všechny z výše zmíněných symptomů, je načase zpozornět a udělat si těhotenský test. Teprve po něm budete mít 100% jistotu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz    

1 komentář

  1. […] Těhotenství popisuje většina žen jako jedno z nejkrásnějších období jejich života. Přestože první příznaky vašeho očekávání, jako je zvracení nebo náhlé zvětšení prsou, jsou všeobecně známé, a tak nějak s nimi počítáte, existují také takové, o kterých se tolik nemluví. Jaké zvláštnosti mohou provázet hlavně začátky vašeho těhotenství? […]

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno