Kapr a řízek tvoří v mnoha rodinách nerozlučnou dvojici. Chcete, aby právě vaše pohoštění chutnalo jako z té nejlepší restaurace? Inspirujte se triky od šéfkuchařů. Poradí vám s nepříjemným pachem rybiny, s křupavostí řízků i s dokonale provedeným trojobalem.
Zaměřeno na svátečního kapra
Doporučení pro jeho přípravu je celá řada. Nejdřív se však zaměřme na ten největší problém – co dělat ve chvíli, kdy nepříjemně páchne rybinou? Může se to stát – hlavně u hodně tučných zvířat z bahnitých rybníků. Ale nebojte se. Pokud vám tento pronikavý odér vadí, zatočte s ním snadno.- naložte vykuchaného kapra přes noc do mléka. Nehezké vůně se zbaví, navíc jeho maso krásně zkřehne.
Další možnosti je omytí kapra hodně osolenou vodou a následně jeho pokapání citronem. Opět nechte odležet – doporučuje se alespoň hodina. A teprve poté přikročte k přípravě rybích řízků.
A co dělat, pokud jen neradi vybíráte z rybího masa kosti? Možností, jak se tomu vyhnout, máte hned několik. Tou první jsou samozřejmě kleštičky na kosti, které v poslední době tak dobře známe z kuchařských soutěží. Je to sice trochu piplačka, ale stojí to za to. Naše babičky na to však šly docela jinak. Tenké kosti v mase jednoduše pokrájely nožem. A to tak, že každý tah vedly cca centimetr od toho předchozího. Takto drobné kůstky pak v klidu zkonzumovaly.
Jak na správné smažení
V první řadě se postarejte o to, aby vám charakteristický zápach nenaplnil celý dům. Nic totiž není horšího než smažení ryb. Vezměte několik brambor, oloupejte je a nakrájejte na plátky. Poté je postupně vkládejte do vroucího oleje (a ty opečené dohněda zase vytahujte, aby se nespálily). Brambory do sebe nepříjemný pach nasají.
A hodit se vám bude také mrkev. Ta pro změnu zabrání přepalování oleje. Jen ji musíte pravidelně měnit. A co s omastkem, prskajícím všude okolo? Přidejte na pánev špetku soli a problém se vyřeší zcela sám.
Aby byly řízky ještě lepší
Vůbec nezáleží na tom, jaké řízky připravujete. Kuřecí, vepřové nebo třeba holanské? Chuťové preference jsou jen a jen na vás. Vylepšit můžete ovšem samotný trojobal. Do mouky se vyplatí přidat trochu mleté papriky, do vajíčka bylinky nebo pivo a strouhanku ozvláštníte rozdrcenými conrflaky. Všechny varianty samozřejmě můžete libovolně kombinovat.
A jak zajistit, aby měly řízky skutečně křupavý obal? Dopečte je v troubě, ale ne jenom tak. Všechny řízky vyskládejte na plech, na každý z nich položte malý kousek másla a troubu rozpalte na 200 °C. Stačí pět minut „dopékání“ a řízky budou ještě lepší než dřív. Navíc je můžete všechny servírovat nádherně horké, což se vám při běžném postupu smažení zkrátka a dobře nepodaří.
Více článků najdete na portálu mamci.cz