Jistě mi dáte za pravdu, že pohyb a sport potřebují všechny děti bez rozdílu. Kromě toho, že ve školce i škole mají různé kroužky, ve škole navíc povinnou tělesnou výchovu, jsou další 4 sporty, které by měly umět nezávisle na tom, zda se k nim dostanou ve vzdělávacích zařízeních. A které to jsou?

Plavání

Každý člověk by měl umět plavat. Nejen proto, že je to zdravý sport, který minimálně zatěžuje páteř, ale dobrým plavcům také méně hrozí utonutí. Kdy s plaváním začít? Na to existují různé protichůdné názory. Jeden z nich tvrdí, že s plaváním je třeba začít co nejdříve po narození, protože miminku je pohyb v (plodové) vodě vlastní. Tento přístup má kromě nesporných kladů i své nevýhody: např. při plavání s miminkem v bazénu dochází často k zánětu spojivek a přenosu dalších nemocí. Jestliže zavrhnete plavání s miminkem, pak byste měli začít s dítětem chodit do bazénu nebo venkovních koupališť alespoň od 3 let, aby si postupně zvykalo na vodu. Plavání se dá poměrně lehce naučit cca do 7 let věku, pak je to s každým rokem složitější. Ne nadarmo jsou plavecké kurzy zahrnuty do 1., 2., nebo 3. třídy ZŠ.

Jízda na kole

Dovednost jezdit na kole rovněž patří k základní výbavě každého člověka. Před samotnou výukou jízdy na kole je dobré cvičit s dítětem rovnováhu na odrážedle a současně i šlapání např. na tříkolce. Pak už je jen otázkou času, kdy si zvykne kombinovat obojí a na kole se naučí jezdit velmi rychle. Počátky můžete zkoušet kolem 3. roku věku, ale určité zručnosti dosáhne dítě kolem 4. roku a větší samostatnosti až kolem 5. roku věku.

Lyžování

I s lyžováním můžete začít v podstatě, jakmile začne dítě chodit. Záleží i na tom, zda jste sami lyžaři. Zpočátku stačí krátké lyžičky a malý kopec. Na velkém kopci (sjezdovce) může mít rodič dítě uvázané na šňůře, a tak regulovat jeho pohyb. Kolem 5.–7. roku věku se děti nejlépe pod dohledem zkušeného trenéra (nikoliv rodiče) naučí lyžovat celkem dobře a další roky už mohou jen pilovat styl.

Bruslení

Máme na mysli bruslení na zimních bruslích, které je jednodušší a o něco bezpečnější než bruslení na inline bruslích. Také můžeme začít stavět dítě na dvojbřité brusličky již od doby, kdy začne samostatně chodit. Od 3 let se mohou učit bruslit na jednobřitých bruslích. Zpočátku je docela dobrou pomůckou opora, která s dítětem klouže na ledu. Z hlediska bezpečnosti nezapomeneme na helmu a rukavice.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

1 komentář

  1. v podstatě souhlasím, jen bych uvedla na pravou míru to „regulování pohybu dítěte uvázaného na svahu na šňůře“ – fakt nefunguje. A pokud je rodič zdatnej lyžař není třeba utrácet za trenéry (pokud teda nepočítáte s budoucností dítěte v soutěžích světového poháru). Lyžování je sport jako každej jinej a dítě se jej učí intuitivně nápodobou (vysvětlovat v komplikovaných pojmech co dělají nohy, co pánev a a kam s rovnováhou bude u prcka čtyřletka stejně k ničemu). Když už teda není uvedena nutnost zaplatit dítěti trenéra u bruslení, jízdy na kole a plavání (a tam zejména, protože většina populace plavě blbě, ničí si záda a učí tomu i svoje děti).

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno