Spalničky jsou virové onemocnění, jejíž počet pacientů v západním světe s každým rokem klesá. Ještě zhruba do 60. let minulého století tomu však bylo zcela jinak. Stejně jako v méně vyspělých zemích si spalničky i u nás vyžádaly mnoho dětských životů, především kvůli komplikacím, ke kterým může během nemoci docházet. Od doby, kdy byla vynalezena očkovací vakcína, se počet nemocných výrazně snížil.
Přenos spalniček
Přestože se jedná především o dětskou nemoc, onemocnět jí mohou také dospělí. Přenáší se vzduchem prostřednictvím drobných kapének. Inkubační doba je zhruba 7–18 dní, v závislosti na věku pacienta. Infekční bývá nemocný zhruba 4 dny před propuknutím a 4 dny po prvních projevech vyrážky. Po prodělání nemoci se proti spalničkám vytváří doživotní imunita.
Jak se spalničky projevují?
Nemoc se zpočátku projevuje zánětem horních cest dýchacích. Typický je pro děti kašel, rýma, ale neméně častý je také zánět spojivek. Na začátku onemocnění je pro děti obvyklá také vysoká teplota, která se může vyšplhat až do 40 stupňů. Přítomná bývá také vyrážka v ústech, která má podobu bílých teček na červeném podkladu. Po 2-4 dnech od prvních projevů nemoci se tělo pacientů pokryje červenou vyrážkou. Ta se objevuje nejprve na obličeji, krku a postupuje dále k horním končetinám, přes trup až po dolní končetiny. Po několika dnech by však měla zcela vymizet. U dětí se slabší imunitou může hrozit komplikace nemoci v podobě zápalu plic nebo zánětu mozkových blan.
Jakým způsobem lze spalničky léčit?
Základem je klid na lůžku, spolu s přísunem lehce stravitelných jídel a dostatečného množství tekutin. Dítě by nemělo být v příliš prosvětleném pokoji, aby to nedráždilo jeho oči. Dále můžete hojení vyrážky podpořit také neparfemovanými krémy. V případě vysokých teplot jsou na zváženou také léky na snížení teploty.
Více článků najdete na portálu mamci.cz