I když se to tak na první pohled nemusí zdát, miminka spí opravdu opravdu hodně. Těsně po narození dokáží prospat až 16 hodin denně, ale i o další rok později stále se spánku věnují průměrně celých 13 hodin denně. Zejména v prvních letech života tedy prospí více jak polovinu svého času. Proč tomu tak je a sní vaše miminko?

Ve spánku dětské tělo, stejně jako naše, regeneruje a zpracovává veškeré nově nabyté dojmy z prožitých dnů. Spánek je nezbytný pro vývoj nejen dětského tělíčka, ale také pro normální vývoj jejich psychiky. Vždy byste tedy měla dbát na dostatečný odpočinek vašeho dítěte a připravit mu pro to co možná nejlepší podmínky.

Jaké fáze má lidský spánek

Lidský spánek se dělí do několika fází, nazývají se REM a non-REM fáze. Ty se během noci několikrát vystřídají. U dospělých lidí se jednotlivé fáze dají poměrně snadno rozpoznat, a jak tvrdí Alan Greene, americký pediatr, podobné fáze rozpoznáme také u našich dětí. Proto můžeme celkem s jistotou říci, že i děti mají sny. Jak to u vašeho mimika poznáte?


To, že vaše ratolest zrovna sní, odhalíte poměrně snadno. Při snění se bude pravděpodobně spokojeně usmívat, kopat nebo švihat nožkama, anebo bude hýbat očními víčky. To jsou všechno signály, že vaše děťátko sní. Zajímá vás, o čem se mu zdá?

Přestože neexistuje žádný způsob, jak zjistit, co se vašemu miminku zdá, profesor Greene naznačuje, že podobně jako nám, se dětem promítají zážitky z uplynulého dne spolu s dojmy z těch předchozích. Celkem snadno, ale můžete odhalit, jestli se vašemu dítěti zdá příjemný nebo nepříjemný sen. Pokud se probudí spokojené, je všechno v pořádku. Pakliže se ale probudí s brekem, pokuste se ho co nejvíce ukonejšit, dát mu potřebnou lásku, aby vědělo, že je všechno v pořádku. No a jak docílit, aby vaše ratolest měla dlouhodobě krásné sny? Prostě a jednoduše. Zdřímněte si občas s ní!

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno