Šikana: V tomto článku nemůžeme dopodrobna rozebrat šikanu na školách, protože i jen pokyn ministerstva školství k šikaně obsahuje několik stran. Můžeme vám ale pomoci, na co se zaměřit, jak zjistit případnou šikanu a jak dítěti pomoci.
Pozorování a naslouchání
I když je to v současné hektické době těžké, zaměřte se na svoje dítě, pozorujte ho, jestli se nemění jeho chování, jednání, slovník (je více uzavřené, zlobivější, drzejší, nechce chodit do školy), a naslouchejte mu. Z jednání a slov může být patrné, že má nějaký problém. Neměli byste jej do ničeho tlačit, ale dát mu najevo, že jste tu pro něj a můžete mu pomoci.
Návštěva školy
Jestliže máte podezření, že je vaše dítě šikanováno, navštivte neprodleně školu a kontaktujte třídního učitele, popř. ostatní učitele nebo i ředitele školy. Šikanu je potřeba řešit od šikanovaného, tedy vy byste měli být tím spouštěčem. Jakmile oznámíte podezření na šikanu, škola musí jednat a přijmout opatření, aby se šikana vyšetřila a aby jí bylo zamezeno.
Co když škola nespolupracuje
Nemělo by se to stát, ale v případě, že škola šikanu neřeší a celou věc bagatelizuje, nevzdávejte to. Můžete se obrátit:
- na Českou školní inspekci,
- na policejní orgány,
- na školského ombudsmana.
Jakmile se začne věc řešit shora, je velká pravděpodobnost, že škola začne spolupracovat a šikaně se podaří zabránit.
Emocionální podpora dítěte
Po celou dobu, co se šikana řeší, poskytněte dítěti emocionální podporu, aby vědělo, že v tom není samo a že stojíte za ním. Hlavně je důležité, aby dítě vědělo, že za šikanu nemůže, že není viníkem a že to, že je třeba odlišné od ostatních, není špatně, spíše naopak.
Psychické důsledky
Pokud dítě trpí psychickými důsledky např. z toho důvodu, že šikana trvala dlouho nebo byla nepřiměřeně silná, měli byste ho vzít k psychologovi, popř. psychiatrovi – podle toho, jak jsou psychické důsledky vážné – deprese, úzkost, posttraumatická stresová porucha. Někdy pomůže psychoterapie, jindy je potřeba třeba jen na přechodnou dobu nasadit léky. Je to ale lepší, než nechat věc zajít příliš daleko – dítě je náchylné k sebepoškozování, nebo dokonce k sebevraždě. A pozor: Každé šikanované dítě si nese nějaké následky po celý život, i když se nakonec se šikanou vyrovná.
Uvědomte si, že šikana je neakceptovatelné chování, které musí být vždy řešeno. A viníkem není šikanované dítě, ale agresor/agresoři.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.pcr.cz, www.csi.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz