Rakovina prsu je společně s rakovinou ženských pohlavních orgánů nejčastější příčinou úmrtí žen nejen u nás, ale i jinde ve světě. Vy byste měla v každém případě vědět, jak si prsa vyšetřit samovyšetřením a na jaká další vyšetření máte nárok v závislosti na věku, genetických predispozicích, ale i na tom, jakou máte zdravotní pojišťovnu.

Samovyšetření prsu

Se samovyšetřením prsou můžete začít v kterémkoliv věku a provádět jej pravidelně, nejlépe jednou měsíčně. Hodí se 5.–10. den od začátku menstruace. Samovyšetření nebolí. Mělo by se provádět vestoje, vleže a vsedě, abyste nezapomněla na žádnou část prsou a okolí. Ve stoje před zrcadlem je dobré zkontrolovat, zda:

  • se nezměnila někde barva kůže,
  • nedošlo ke změně tvaru bradavky,
  • neexistují nějaké nerovnosti v oblasti prsou nebo podpaží,
  • nedochází k výtoku z bradavky.

Vleže se potom kontroluje prs část po části, jestli nenarazíte na nějakou hmatatelnou nerovnost nebo bulku (bulka nemusí vždy znamenat rakovinu, může jít o tukovou bulku nebo nezhoubný nádor apod.)

Vsedě se kontrolují oblasti pod klíčními kostmi – zase různé nerovnosti, bulky, změna barvy kůže apod.

Mammograf

Asi nejznámější pomůckou pro odhalení rakoviny prsu je stále mammograf. Mammograf se ale hodí především pro „starší“ pacientky – ve věku nad 45 let. Těm také každé dva roky hradí vyšetření zdravotní pojišťovna. Jinak se vyšetření pohybuje kolem 700 Kč. Mammografické vyšetření nebolí, ale některé ženy jej mohou pociťovat jako nepříjemné, protože je potřeba prsy stlačit. Někdy také mammograf nestačí a i u ženy nad 45 let je potřeba provést ještě dovyšetření ultrazvukem/sonografem.

Ultrazvuk/sono

Ultrazvuk se primárně provádí u žen, které jsou mladší než 45 let, mají nějaké genetické predispozice v rodině, nebo jako dovyšetření, pokud mammografické vyšetření není zcela spolehlivé (například kvůli bohaté mléčné žláze). Ultrazvukové vyšetření nebolí; pokud jste na vyšetření poslána na doporučení lékaře, hradí jej zdravotní pojišťovny, pokud jej chcete absolvovat pro svůj vlastní klid, jeho cena se pohybuje kolem 500 Kč.

Tak co, již nebudete hazardovat se svým zdravím?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno