Mnoho rodičů má růst prvních zoubků spjato s nočním pláčem, nechutí k jídlu a celkovou nevrlostí dítěte. Jako pozitivum lze snad uvést jen pořizování vtipných fotografií z „veverkovského období“, kdy má dítě v pusince jen pár zoubků proti sobě. U každého dítěte však jejich růst probíhá trochu jinak. Někdo pomalu ani nepozná, že se s dítětem něco děje, jen postupně nachází v pusince stále nové zoubky. Jak to však vypadá v opačném případě a jak dítěti ulevit od bolesti?
Kdy se objeví první zoubek?
U dítěte může vyrůst první zoubek již kolem tří měsíců, ale klidně až chvilku před prvními narozeninami. Nejčastěji se objeví kolem sedmého měsíce věku, ale rozpětí je zde opravdu široké. Výjimečně se stává, že se dítě se patrným zoubkem v pusince již narodí. V jeden moment může prorazit dásničkou zoubek jeden, ale může jich klidně růst i více najednou.
V jakém pořadí rostou?
Obvykle se u dítěte jako první prořezávají dva přední spodní řezáky, následují přední horní řezáky. Na závěr mléčného chrupu rostou druhé stoličky – a to až u dětí ve věku 20 – 30 měsíců. Okolo tří let by dítě mělo mít v ústech plný dětský chrup, celkem tedy 20 zoubků.
Jak se jejich růst projeví?
Mezi nejčastější příznaky toho, že se zub prodírá dásní, patří nespokojenost dítěte, je u něj patrné vyšší slinění, potíže se spaním a nechuť k jídlu. Děti mívají vyšší tendenci žvýkat předměty nebo si strkají prsty do pusinky. Při pohledu do úst je možné vidět nateklé a začervenalé dásně. Před samotným proříznutím zoubku je již vidět bílý útvar rýsující se pod dásní.
Někteří rodiče spojují růst zoubků i s rýmou, průjmem a horečkou. Odborníci však obvykle toto do souvislosti nedávají. Může se objevit pouze mírně zvýšená teplota, avšak horečka v těchto případech signalizuje spíše jiné onemocnění.
Jak dítěti pomoci?
Proražení zoubku dásní urychlíte tím, že dítěti poskytnete něco vhodného na žvýkání. Zároveň tak můžete mírnit bolest, pokud si dítě oblíbí chladivá kousátka, která před použitím necháte v lednici. Jsou vyrobena tak, aby se dítěti dobře držela. Pomáhá též masáž dásní nebo různé mastičky a gely, které zmírňují bolest. Pouze v opravdu výjimečných případech je možné užít analgetika vhodná pro dítě daného věku.
Kdy začít zoubky čistit?
Rodiče může společně s růstem prvního zoubku napadnout též otázka, jak a od kdy o mléčný chrup potomka pečovat. Již od prořezání prvních zoubků je třeba u dítěte z nich pravidelně odstraňovat nečistoty. Použít lze navlhčenou gázu nebo gumový kartáček – tzv. prsťáček. Nejprve se o čištění zoubků starají rodiče, postupně je možné zapojit i dítě.
Pravidlem by měly být pravidelné návštěvy u zubaře. Dětský chrup má totiž vyšší tendenci k tvorbě kazů, která je dána zejména častou konzumací sladkostí, ale též nižší odolností skloviny prvních zoubků.
Více článků najdete na portálu mamci.cz