Jestliže zařizujete nebo rekonstruujete byt, pak určitě přemýšlíte i o tom, jaké prvky zvolíte do oken, aby dostatečně zastínily pokoj proti nepříjemnému horkému letnímu slunci, zároveň aby chránily vaše soukromí před zvědavýma očima sousedů, ale také aby byly dostatečně dekorativní a příjemné. Přinášíme vám pár tipů, jak se v jednotlivých případech zařídit.

Záclony jsou lehoučké

Moderní záclony jsou lehoučké a přitom dokonale chrání soukromí (alespoň přes den). Avšak většinou již nechrání proti slunci, takže samotné záclony nedoporučujeme vůbec. Záclony, pokud si je chcete dopřát, vždy kombinujte se závěsy nebo se žaluziemi – viz dále.

Závěsy zútulňují

Závěsy jsou tradiční součástí oken, avšak dnes narazíte i na zcela moderní materiály. Můžete si pořídit závěsy z těžších textilií, které zútulní interiér, dokonale jej zastíní, ale také opticky poněkud zmenší. Naopak lehké závěsy interiér zvětší a provzdušní. Všechny závěsy vyrobené z textilií tlumí nepříjemnou ozvěnu a zútulňují náš byt. Ovšem pokud je některý člen domácnosti alergický na roztoče, pak je lepší se textilních závěsů buď zcela vzdát, anebo je nahradit závěsy se speciální protialergickou úpravou.

Žaluzie jsou moderní

Žaluzie jsou veskrze moderními prvky k zastínění oken. Existuje jich nepřeberné množství od horizontálních až po vertikální, z materiálů jmenujme plast, bambus, hliník nebo textilie. Jejich výhodou je i možnost nejrůznější montáže – u dvojitých oken dovnitř oken, u jednoduchých oken na vnitřní rám, existují dokonce i žaluzie, které se jen zavěsí na rám okna, a tím velmi usnadňují např. mytí oken. Další výhodou je, že se mohou montovat i do střešních nebo atypických oken – v tomto smyslu se dnes již žádné meze nekladou.

Kombinace dokážou uspokojit každého

Pravděpodobně nevystačíte jen s jedním prvkem. Pak se poohlédněte po dokonale ladících kombinacích: záclona + závěs, záclona + žaluzie, nebo dokonce trojkombinace záclona + závěs + žaluzie. V panelákovém bytě je dobrou volbou záclona a žaluzie, protože zastíní byt, nedovolí pohled zvědavým sousedům, a přitom bytové místnosti nijak opticky nezmenší. Pro starší dům je určitě vhodná kombinace záclon a závěsů, protože zútulní vysoké stěny a ztlumí ozvěnu, nebo i trojkombinace všech prvků. Pro novostavbu, která je obklopena zahradou s vysokým živým plotem, pak stačí třeba i jen vhodně zvolené žaluzie, protože ty chrání před sluncem, zatímco zvědavé pohledy sousedů přes zahradu neproniknou, ani když jsou žaluzie vytažené.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno