Průjem u kojenců, tedy u dětí do 1 roku, bývá velmi častým příznakem nemoci. Jedná se o vyprazdňování velmi řídké stolice, které je více než 3 stolice za den.
Průjmy infekčního původu
V tomto případě bývají hlavními původci buď bakterie, známé jsou Escherichia coli, Salmonela nebo Shigella, dále viry, kvasinky anebo parazité, kteří bývají rizikoví především tehdy, cestujete-li do cizích zemí. Samotná infekce ale nemusí nutně vzniknout jen ve střevě, často dochází k vniknutí infekce mimostřevním původem – buď krví, nebo přes dýchací cesty, kterými bacil snadno projde až do střeva.
Průjmu neinfekčního původu
Hlavní příčinou tohoto typu průjmů bývá chyba ve výživě kojence. Mohou vzniknout v době přechodu na umělou výživu, kdy tělo při prvním kontaktu s neznámou látkou reaguje obranou – tedy vznikem průjmu. Totéž se může stát, pokud při přípravě kojenecké stravy naředíte špatnou dávku. Změna množství hustoty vyvolá časté vyprazdňování a nepříjemné doprovodné příznaky.
V případě neinfekční příčiny může dojít k vzniku dvou situací, tzv. dyspepsia simplex, což je prostý průjem a jeho průběh není vážný. V druhém případě ale může dojít ke stavu dyspepsia toxica, což je průjem toxický, a právě tento typ průjmu ohrožuje dítě bezprostředně na životě.
Dyspepsia simplex
Tento stav na dítěti poznáte snadno, krom častého vyprazdňování stolice, může zvracet, bude neklidné, nebude mít chuť k jídlu a bude více plačtivé. Na váze nebude přibývat, ale nemělo by ani hubnout, čemuž se medicínsky říká „oploštělá hmotnostní váhová křivka“. Často to bývá jeden z ukazatelů, který vás ubezpečí, že nejde o nic vážného. Budete-li měřit teplotu, nenaměříte víc než 38 stupňů, na pohmat bude bříško bolestivé a vzedmuté, v průjmovité stolici s kyselým zápachem většinou objevíte hlen.
Léčba průjmu obecně
Z léčby je nejdůležitější vyřadit alespoň na jeden den mléčnou výživu, pokud však kojíte, mateřské mléko je povolené. Důležité je dostatek tekutin, kvůli možné dehydrataci dítěte, vhodný je podávat po lžičkách rýžový odvar, případně rehydratační roztoky, které zásobují tělo minerály, které se při průjmu automaticky z těla ztrácejí. Po 24hod. se postupně zavádí normální strava.
Veškeré léky pochopitelně podávejte pod dozorem lékaře, nebo alespoň lékárníka. V této situaci je prognóza příznivá.
Dyspepsia toxica
Je velice nebezpečný stav, který může končit až smrtí dítěte. Jedná se o průjem provázený celkovým metabolickým rozvratem minerálního prostředí. Z důvodu velkých ztrát tekutin dochází ke snížení objemu krve a následné hypoxii, což může mít za následek poškození mozku. V těle dochází ke zvýšení hladin minerálů, čímž se zvedá koncentrace nebezpečné urey a kreatininu, a to způsobuje rychlou smrt dítěte.
Celé nebezpečné onemocnění se pozná podle toho, že dítě má až 20 vodnatých stolic za den a dochází k prudkému poklesu hmotnosti. Dítě zvrací, má vysoké teploty, vpadlé lesklé oči a sytě červené sliznice.
Co se týče léčby, je nutná okamžitá hospitalizace, kde je zavedena parenterální výživa, tedy nesmí jíst nic ústy. Důležitým krokem je udržet množství minerálů v krvi, stejně jako zavést protišoková opatření a nasadit antibiotika kvůli probíhající silné infekci. Postupně se dítěti zavádí normální strava.
Prognóza je velice vážná. Pokud se nepodaří dítě co nejdříve hospitalizovat, hrozí smrt, případně poškození mozku v důsledku poklesu kyslíku v krvi. Kritickým obdobím bývají první dva, kdy se vysazuje žilní výživa a přechází se postupně na stravu normální – přes ústa. Pokud tuto fázi dítě přečká a nedojde k dalším průjmům, je velká šance na uzdravení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz