Snad každý z nás tráví svůj čas někdy jinak než prací v době, kdy by se právě práci měl věnovat. Je to přirozené. Nejsme stroje. Problém nastává, pokud se tak děje příliš často a své pracovní povinnosti nestíháme plnit. Pakliže odkládání úkolů dlouhodobě přesahuje udržitelnou mez, je možné, že máme co dočinění s prokrastinací – výrazným chronickým zvykem odkládat plnění úkolů a povinností.

5 tipů pro osoby s menším i větším sklonem k odkládání úkolů

Tyto rady by vám měly přispět v boji proti vlastní psychice. Mějte otevřenou mysl a vyzkoušejte je. Jdeme na to:

  • Ujasněte si své priority. Mnohdy se nám do složitých a dlouhotrvajících úkolů nechce a odsouváme je, jak jen to je možné. Ale to je chyba. Někdy stačí začít, abychom zjistili, že se vlastně o takovou hrůzu ani nejednalo. Nakonec svůj velký úkol možná vyřídíte rychleji, než se vám snilo.
  • Začněte. Nejhorší je pustit se do toho. Hodit za hlavu obavy a ponořit se do plnění úkolu až po uši. Jenže právě odvaha začít a drive v započaté činnosti pokračovat, jsou základní indicie pro jeho pokoření.
  • Jeďte na vlně flow. Flow (česky „proudění“ nebo „tok“) je psychický stav, při kterém se tělesně i duševně zcela soustředíte na určitý úkol, kterým je mysl úplně pohlcena. Pracovat ve svém flow je ten nejefektivnější způsob provádění činností – pouze při 100% koncentraci a vlastní vůli dosahujete těch nejlepších výsledků v nejkratší možné době.
  • Zapisujte si. Zkuste si pro tento účel pořídit papírový zápisník. Klidně nějaký fešný. Úkol psaný perem (resp. propiskou) zanechá na papíře trvalou stopu. Není jej tak snadné „vypustit“ jako úkol poznačený elektronicky. Zkrátka, neodškrtnutá položka na vás z papíru bude stále „řvát“.
  • Nenechejte se rozptylovat. Když už si nějaký úkol předsevezmete, pokuste se odfiltrovat všechny rušivé vlivy, které by vám jeho plnění mohly znesnadnit. Pokud vás rozptyluje hudba zapnutá v pozadí, vypněte ji. Máte-li hlad, najezte se, ale nevymýšlejte si zbytečné pauzy pro kávu, zákusek, cigaretu atd.

Na závěr se odměňte představou, jak dobrý pocit budete mít, až úkol splníte. Vizualizujte si, jak jej odevzdáváte šéfovi, jak si jej odškrtáváte ze seznamu ve svém krásném novém zápisníku a kterak příjemně se vám tento večer bude usínat. Protože čím lepším své tělo po namáhavé činnosti odměnit, než nerušeným spánkem po celou noc?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Já musím mít pevný termín a tehdy jsem schopná udělat vše správně a včas. Pokud mi někdo řekne (a je to jedno, jestli šéf nebo kamarádka, které mám zkrátit sukni) že to má čas, až se budeš cítit, jak se ti bude chtít… tak to prostě neudělám.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno