krk

Choroby štítné žlázy jsou mezi lidmi časté. Štítná žláza je důležitý orgán, který ovlivňuje různé metabolické děje a orgány. Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, pokud se odhalí včas. Neléčené však mohou trvale poškodit zdraví.

Hlavním úkolem štítné žlázy je produkce hormonů, které ovlivňují spoustu dějů v organismu. Tvorba hormonů je řízena z vyšších center.

Poruchy štítné žlázy se častěji nachází u žen. Mohou nastat dva případy. Snížená činnost (hypotyreóza) a zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza). Příznaky jsou rozdílné a většinou protikladné. Častěji dochází ke snížené činnosti štítné žlázy.

Jaké jsou příznaky štítné žlázy?

Hubnutí nebo naopak přibírání – je jeden z poměrně častých příznaků, že se něco se žlázou děje. Pokud jste zhubla nebo přibrala bez očividné příčiny, tak zpozorněte. Při zvýšené činnosti tělo hubne, při snížené přibírá, zadržuje vodu hlavně v dolních končetinách.

Změna nálad – při hypertyreóze je člověk podrážděný, neklidný, náladový, objevují se poruchy spánku. Hypotyreóza má za následek depresivní stavy, únavu, nadměrnou spavost, smutek, myšlení je pomalejší. Mezi typické příznaky hypotyreózy patří zhrubnutí hlasu.

Vypadávání vlasů – oba typy způsobují vypadávání vlasů, jsou křehčí, lámavější. Pleť je suchá, nehty se též lámou.

krk
Porušená termoregulace – při snížené činnosti člověk pociťuje zimu, má chladné ruce i nohy. Naopak zvýšená činnost má za následek neustálý pocit horka, člověk je často zpocený a neustále větrá, nesnese teplo.

Vyprazdňování – při hypertyreóze průjem, při hypotyreóze naopak zácpa.

Svaly a klouby – bolesti kloubů a svalů, ztuhlost končetin.

Oční problémy – při hypertyreóze jsou oči suché, podrážděné, dochází k tlaku na oční nerv a oční tkáň, oči vylézají z důlků.

Poruchy menstruačního cyklu – nepravidelná menstruace, vynechání. Problémy s početím.

Vyšetření štítné žlázy není složité, opírá se hlavně o odběr krve na hormony štítné žlázy. V případě nejasností vás lékař odešle na ultrazvukové vyšetření.

Léčba spočívá u hypotyreózy v dodávání chybějících hormonů v tabletách. V případě hypertyreózy se podávají léky na utlumení činnosti žlázy, popřípadě se odstraňuje chirurgicky.

Pokud jste se alespoň v jednom příznaku našli, nepanikařte. Nemusí se nutně jednat o poruchu štítné žlázy, poraďte se však se svým lékařem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno