Příušnice, spolu se spalničkami a zarděnkami, patří mezi onemocnění, která se nyní v západní společnosti neobjevují příliš často. Je tomu tak z toho důvodu, že v 2. polovině 20. století na ně byla vyvinutá vakcína, která je dnes pro děti povinná. Ročně se tedy vyskytne jen velmi malé množství případů nemocných dětí. Může se stát, že i přesto, že je dítě očkované, příušnicemi onemocní. Stejně jako spalničky a zarděnky tato onemocnění po prvním prodělání nemoci poskytují celoživotní imunitu. Jakým způsobem se příušnice šíří?
Příušnice se přenášejí vzduchem za pomocí drobných kapének, tedy zakašláním, mluvením či slinami nakaženého člověka. Inkubační doba je zhruba 2-3 týdny. Infekční je dítě kolem 10-14 dní. Jakým způsobem se příušnice projevují?
Prvotním příznakem nemoci bývají symptomy podobné viróze. Nemoc se začíná projevovat bolestmi hlavy, teplotou a zánětem dýchacích cest. Po několika dnech se objeví první zduření v oblasti příušních slinných žláz. S dalšími dny se může otok zvyšovat a na dotek bývají mírně bolestivé. Po dalších několik dnech se může objevit také otok podčelistních slinných žláz.
Průběh nemoci obvykle bývá obvykle poměrně bezproblémový, nicméně mohou se objevit i komplikace. Mezi ty horší se řadí například zánět mozku a mozkových blan, dále zánět varlat u chlapců nebo zánět vaječníků u dívek. U méně komplikovaných případů nemoc trvá zhruba 14 dní, u komplikovanějších případů se může nemoc o něco prodloužit. Jakým způsobem lze příušnice léčit?
Příušnice můžeme v počátcích ošetřovat pouze léky na snížení horečky, poté také léky tlumícími bolest. Vhodné je nasazení kašovité stravy, která nebude příliš namáhat slinné žlázy vašich dětí. Dále také můžete vyzkoušet, zda vaší ratolesti na tlumení bolesti zabírá spíše studený, nebo teplý obklad a ten následně využívat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz