Přijímací zkoušky na střední školy i víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží, a tak jsou budoucí studenti plni nervozity a očekávání. Že se váš potomek ještě nezačal pořádně učit? Nevadí, ještě to stihnete.
Varování na začátek
Letošní rok a následující roky bude opravdu větší převis dětí než volných míst, protože se dostávají k přijímačkám silné ročníky. Ale i s tím můžete kalkulovat.
Víceletá gymnázia
Připravuje-li se váš potomek na víceleté gymnázium, je nejlepší, pokud se začal připravovat již v lednu, nebo dokonce ještě dříve. Ale ani teď není nutné házet flintu do žita. Stáhněte mu všechny dostupné testy z minulých let a dejte mu je vypracovat (postupně). Také mu můžete zaplatit kurz (rychlokurz) nebo soukromého doučovatele. Pro introverty je lepší online doučování, protože si můžou nechat vypnutou kameru a soustředit se jen na práci. Online výuka také šetří čas, a to jak studentovi, tak doučovateli, a může být – zejména v závěru příprav – velmi zhuštěná a efektivní.
Bylo by dobré, kdyby měl student k ruce někoho, kdo se bude věnovat výhradně jemu, protože každý má slabiny jinde. Na oblast, kde je bodový zisk studenta zatím nejmenší, by se měl doučovatel nejvíce zaměřit.
TIP: Zároveň i během přípravy sbírejte různá umístění (olympiády), kterými se budete moci zaštítit v případě podávání odvolání. Každá medaile, body, diplom se počítají a mohou vám výrazně pomoci oproti uchazečům, kteří „nic“ nemají.
Střední školy
Zdálo by se, že vyhráno mají ti, kteří se hlásí na umělecké školy, protože mají k dispozici 2 termíny na tyto školy a ještě další 2 na jiné školy. Ovšem příjímací řízení na uměleckou školu je mnohonásobně náročnější a je třeba se na něj připravovat s předstihem alespoň jednoho roku – udělat si portfolio uměleckých prací apod. Proto nezbývá tolik času na přípravu na klasické přijímací zkoušky. Doporučujeme tedy využít všechny 4 možnosti (2 umělecké školy a 2 ostatní školy). Pokud nemáte umělecké sklony, pak také není třeba hned vzdávat šance a rovnou si jednu školu ponechat jako učňovský obor. Mnohem lepší je zvolit 2 podobné střední školy (např. 2 obchodní akademie, 2 průmyslovky), protože na učňovský obor se dá dostat i po přijímačkách – viz dále.
Co když se dítě nedostane na vysněnou školu
Nikdy není pozdě zabojovat. Při nepřijetí jako první podejte odvolání na všechny školy, na které se vaše dítě hlásilo. Spousta dětí se dostane na 2 školy a musí si vybrat jen jednu, a tak zůstanou volná místa. Další možností je hledat volné místo na učňovských oborech – je to řešení třeba i jen pro jeden rok, kdy za rok se dítě pokusí znovu o přijímačky na jinou školu. Další variantou bývá zvolení nějaké soukromé školy, které nabírají bez ohledu na přijímačky a volná místa mají i dávno potom, co jsou všechna odvolací řízení vyřízena. I ze soukromé školy se dá v následujících letech přejít na školu státní. Zdaleka ne poslední možností je zapsat se na jazykovou školu a rok si upevňovat cizí jazyk. Nebo rovnou vyjet na rok do zahraničí, kde si jazyk procvičíte přímo v praxi. Je potřeba využít všechny možnosti, protože třeba na vás to nejlepší teprve čeká.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.maminka.cz, www.prozeny.cz, www.blesk.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz