Porucha autistického spektra je v dnešní době poměrně známou vývojovou odchylkou a existuje mnoho zdrojů (včetně lidí, kteří jí sami trpí), které dopodrobna rozebírají pocity takových lidí a jejich vnímání reality. Pro rodiče takových dětí tak není příliš složité se do nich vcítit a snažit se je pochopit. Jaké věci můžete udělat proto, abyste navázala se svým dítětem plnohodnotný vztah?

1. Obrňte se trpělivostí

Rodina s dítětem, u kterého je odhalena některá z poruch autistického spektra musí být skutečně velmi ohleduplná, trpělivá, a především plná pochopení. Není vždy jednoduché porozumět jejich chování, ale nic lepšího pro něj skutečně udělat nemůžete. Pokud se bude ve vaší společnosti cítit příjemně a klidně, bude pro vás mnohem snazší se dostat do jeho světa.

2. Naslouchejte jeho potřebám

Pokud má vaše ratolest nějaký pro vás zcela nepochopitelná požadavek, jako je například konkrétní místo na sezení, jídlo nebo další zvyky, přes které pro něj „nejede vlak“, v rámci možností mu vycházejte vstříc. Předejdete tak možným „záchvatům vzteku“ nebo dalším nepříjemným situacím, kterým vás může vystavit.

3. Podporujte ho v aktivitách, které ho těší

Pro autistické děti je běžné, že si hledají zálibu v aktivitách, které mnoho lidí buď nechápe nebo nemá rádo. Pro něj jsou to nicméně koníčky, které ho těší a zabavují na dlouhou dobu. Přistupujte k nim pozitivně a dejte mu na ně dostatek prostoru.

4. Do ničeho ho nenuťte

Lidé s autismem bývají velmi tvrdohlaví a v případě, že si něco usmyslí, jen málokdy ze svých názorů ustoupí. Pokud máte v plánu nějakou aktivitu, kterou vaše ratolest zkrátka odmítá dělat, nenuťte ji a pokud je to možné, upravte své plány a v rámci možností se mu přizpůsobte.

Více článků najdete na portálu mamci.c

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno