Povlečení pro děti: Pro své ratolesti chceme vždy jen a jen to nejlepší. A protože se sami leckdy ve složitém světě okolo nás tak úplně nevyznáme, necháme si čas od času dobře poradit od našeho okolí. Pokud si však kvalitu těchto zdrojů nepohlídáme, můžeme v dobré víře napáchat více škody než užitku.
Dnes se zaměříme na oblíbenou spánkovou hygienu. Ta má celou řadu pravidel. Začíná správnou teplotou a dobře vyvětranou místností a končí vhodně zvolenými lůžkovinami. A právě tady začíná onen kámen úrazu.
Na omak hebké, ovšem 100 % umělé
Za krále oblečení, které nás dennodenně co nejtěsněji obepíná (ano, máme na mysli spodní prádlo) je vždy považováno to z nejčistší bavlny. Dokáže udržovat naši kůži v pořádku a brání například i nepříjemným zapařeninám a následným zánětům v intimní oblasti. Ovšem jen málokdo si uvědomuje, že stejně intenzivně a po dlouhou dobu se nás dotýká i polštář nebo prostěradlo. A to opakovaně. Nejenom jeden jediný den, jako je tomu v případě kalhotek.
Řekněte, dali byste svému miminku místo příjemné bavlněné plenky na zadeček kus igelitu? Bohužel, to samé uděláte, pokud do postele pořídíte povlečení z mikroplyše nebo mikroflanelu. Na omak jsou pohodlné, nádherně chlupaté a hebké. A nepráší se z nich jako v případě bavlny, z níž se uvolňují drobná vlákna jako nezbytná součást procesu výroby z přírodních materiálů.
Tady však seznam výhod jednoznačně končí. Tajemství se totiž skrývá v onom slovíčku „mikro.“ Neznamená to nic jiného, než že jde i mikrovlákno a tudíž produkt vyrobený ze 100 % polyesteru. Překvapí vás ještě, když řekneme, že základem pro výrobu tohoto materiálu je ropa?
Polštář jako hadr na podlahu
Nebudeme teď textilie z mikrovlákna stavět na pranýř. Koneckonců, v domácnosti mají mnohá cenná využití. Stačí si jen vzpomenout na utěrky z mikrovlákna, které nám pomohou s mnoha nečistotami – od televizních obrazovek až po zašpiněnou podlahu. Mikrovlákno do sebe totiž dokáže všechen prach a drobné částečky špíny doslova nasát. A nechová se jinak, ani když ho použijeme jako ložní prádlo.
Možná si také vzpomínáte, že po vytažení z pračky bývají mikrotextilie prakticky suché a při mytí podlahy nedá skoro žádnou práci vyždímat mop z mikrovlákna prakticky do sucha. To je skvěle pro plovoucí podlahy, ale už méně pro milovníky klidného a ničím nerušeného spánku.
Zatímco bavlněné textilie pot od našeho těla odvádějí pryč a tím nám pomáhají jednoduše regulovat tělesnou teplotu, o těch z mikrovlákna se to rozhodně říci nedá. Jejich struktura tak nanejvýš dovolí přebytečné vodě, aby se odpařila, ovšem to pro trochu silněji se potícího spáče rozhodně nestačí. Vlhkost pak zůstává v pyžamu anebo se vsakuje do matrace, v obou případech určitě nejde o kýžený efekt „probuzení v suchu.“
Hřeješ jako plyšový medvídek…
Hračky z plyše byly našimi oblíbenými „mazlíky.“ Připomínaly nám hřejivou a konejšivou náruč matky a není divu, že mnohdy byli od samého tulení docela vypelichaní. Ovšem umíte si představit, že byste si na sebe natáhli deku, sešitou jen ze samých plyšáků? I když by zpočátku příjemně zahřála, během chvíle by vám v ní začalo být nepříjemně horko. A to zejména ve spánku, kdy jsou všeobecně naše nároky na okolní teplotu nižší.
Mikroplyš opravdu hřeje, ovšem obvykle až moc. Do postele tak vlastně nepatří ani náhodou.
Ale nemusí se žehlit…
Posledním argumentem milovníků umělých materiálů je praktičnost. Snadno se perou, nezachytávají prach, nemusí se žehlit… Ano, to všechno je pravda. Ovšem stejnou službu vám poskytne třeba i povlečení z bambusu, a přitom jde o 100 % přírodní produkt bez nežádoucí chemické příměsi Nikdo neříká, že se v ložnici stále ještě musíme spoléhat jen a jen na bavlnu. Ovšem pozvat si místo ní domů ropu asi nebude příliš šťastný nápad.
Více článků najdete na portálu mamci.cz