Možná už vám jde hlava kolem z všemožných doporučení okolí… Ohledně výživy při kojení totiž panuje i spoustu různých mýtů a zbytečných zákazů. V tomto článku si povíme, jaké potraviny jsou rizikové a co si můžeme dopřávat bez výčitek i nadále.
Vyvážená a kvalitní strava s dostatkem ovoce a zeleniny a správný pitný režim (voda) by měl být samozřejmě základ. Vzhledem k tomu, že při kojeni od vás miminko dostává všechny důležité živiny, měla byste mít dobré stravovací návyky.
Během kojení není nutné dodržovat nějakou speciální dietu, pokud to nevyžaduje zdravotní stav váš nebo dítěte, některé maminky si však myslí, že udělají pro své dítko nejlépe, když spoustu potravin vyřadí, což není pravda. Strava by měla být pestrá a bezdůvodné vyřazování tolika potravin by tomu moc nepomáhala. Spíše intuitivně upravte stravu tak, aby vám vyhovovala a byla zdravá a sledujte reakce miminka na to, co sníte. Je možné, že ho některé druhy zeleniny třeba budou nadýmat, ale také to tak být vůbec nemusí, tak by byla škoda se o ně dopředu okrádat. A pokud zjistíte, že mu cokoli nedělá dobře, můžete se podle toho zařídit do budoucna.
Jaká potraviny způsobují nadýmání?
Většina novorozenců trpí bolestí bříška a nadýmáním. Neznamená to však, že pokud dítě probrečí celou noc, tak je to proto, že maminka měla čokoládovou tyčinku nebo brokolicový krém. Obecně ale platí, že co způsobuje nadýmání matce, s tím bude mít problém i miminko.
Potencionální rizikové druhy zeleniny mohou být česnek, cibule, zelí, kapusta, pórek, kedluben nebo luštěniny. Mimo jiné mohou způsobovat nadýmání i citrusy, čerstvé pečivo, někteří se obávají čokolády a především se nedoporučují perlivé minerálky.
A jak jsou na tom plísňové sýry?
V těhotenství se radí se plísňovým sýrům vyhnout, ale pokud jste také milovnice sýrů, můžete si oddychnout. Při kojení si je už můžete bez výčitek dopřávat. U plísňových sýrů je rizikové, že mnohdy obsahují bakterie, jako je toxoplazmóza nebo listerie, které ovšem do mateřského mléka nepřechází.
Více článků najdete na portálu mamci.cz