Slyšela jste už někdy o polyamorii? A znáte někoho, kdo má v dnešní době otevřený vztah? Dokázala byste říct, jaký je mezi těmito vztahy rozdíl? Pokud vám tyto pojmy nic neříkají (anebo jen vzdáleně tušíte, co asi znamenají), po přečtení tohoto článku vám to bude o trochu jasnější.
O tom, že tradiční soužití muže a ženy právě prochází krizí, se ve společnosti otevřeně mluví už několik let. O těchto názorech vypovídají také statistky, nejvíce pak počet rozvedených párů, jejichž dlouhodobý průměr je 50% z celkového počtu uzavřených manželství. Navíc přibývá také homosexuálních párů, ale také dalších alternativních forem soužití. Mezi ty se řadí právě otevřený vztah a polyamorie. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Když se partneři nacházejí v otevřeném vztahu, předpokládá se, že mohou (ale nemusí) mít sexuální styk s jinými osobami, avšak konkrétní vztah zůstává největší prioritou. Oproti tomu polyamorie je navázání několika romantických vztahů s různými osobami (které se mezi sebou nemusí znát). Už od začátku se tedy žádná výlučnost ve vztahu nepředpokládá.
Polyamorie a otevřené vztahy nejsou pro každého. Vstoupit do takového partnerství může pouze vyrovnaná a nesobecká osoba. Taková, která nebude vyžadovat poslušnost a nebude chtít partnera žádným způsobem omezovat.
Mohou ale takové vztahy v praxi skutečně fungovat? Těžko říct. Pokud jste příznivkyní klasické podoby rodiny, žádný z těchto typů vztahů určitě nebude pro vás. Je ale nutné podotknout, že tento typ soužití s sebou může nést i nějaké výhody. V případě vyhořelého dlouhodobého vztahu může dokonce sloužit i jako řešení některých problémů. Opět ale pouze za předpokladu, že s tím budou souhlasit oba partneři.
A co vy? Zvládla byste zkousnout otevřený vztah nebo polyamorii? Jaký je váš názor?
Více článků najdete na portálu mamci.cz