Plochá noha u dětí není jen záležitostí nohy, může souviset s bolestmi zad, špatným postavením těla, bolestí hlavy. Do dvou let je plochá noha zcela normální jev, vnitřní strana plosky nohy je vyplněna tukovým polštářem. Tím, jak se stává dítě aktivnější, tukový polštář mizí. Ještě okolo třetího roku můžeme pozorovat, že kolena jsou vbočena a pata má jiné postavení, než má v budoucnu mít. Postupně dítě více zapojuje svaly a vazy na nohou, koncem předškolního období by již měla být klenba správně vyvinuta.
Pokud jsou však svaly a vazy ochablé, vyskytne se u dítěte plochá noha. Podle ortopedů může za plochou nohu předčasné stavění dítěte, používání nevhodných chodítek a hopsadel. Dále hraje vliv i genetická dispozice. Také obouvání do nevhodné obuvi, pokud dítě ještě samo nechodí, může způsobit do budoucna problémy. Nožka se ještě dost změní, než začne stabilně samo dítě chodit. Nadváha se může také negativně podepsat na vzniku ploché nohy.
Jak poznáte, že má dítě plochou nohu?
V koupelně, dokud má dítě mokré nohy, ho nechte projít po dlažbě nebo můžete použít i barvu. Pokud je na podložce otisk celé nožky, bez vnitřního vykrojení, má vaše dítě pravděpodobně plochou nohu.
Cviky na ploché nohy
- Vhodným cvikem je krátká chůze po špičkách nebo stoupání na špičky a zpět.
- V dalším cviku si dítě stoupne, pata zůstane celou dobu na místě a nezvedá se, malíček a palec se snaží přitáhnout k patě, jakoby jely po kolejích, prsty nekrčí.
- Nechte dítě chodit bosé, zvláště na trávě a nerovném povrchu.
- Postavení dětské nohy je kontrolováno na pětileté prohlídce, pokud se pediatrovi nebude cokoliv zdát, pošle vás do odborných rukou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz