Máte doma malé miminko nebo batole ve věku 3 let? Pokud ano a ještě váš potomek neprodělal tuto nemoc, obvolejte každou svoji kamarádku a zjistěte, zda náhodou její dítě neštovice nemá. Pokud totiž ano, okamžitě spěchejte na návštěvu.
Čím dříve, tím lépe
Plané neštovice (latinsky varicella) jsou považovány za vysoce nakažlivé onemocnění, které je způsobeno virem Varicella zoster. Právě tento vir je také zodpovědný třeba za pásový opar. Velkou výhodou je, že pokud dítě prodělá neštovice v dětském věku, získává na nemoc doživotní imunitu, stejně jako na ostatní infekční choroby. Ale toto platí pouze v případě, že je dítě jinak zdravé. Stačí drobné narušení imunity, „spící“ virus se probere a může způsobit opětovný průběh neštovic, případně vytvoření jiné infekční choroby, případně alergie.
Je však prokázáno, že dostane-li dítě neštovice od 6. měsíců do 3 let věku, průběh bývá sice těžší a dlouhodobější, o to větší však dítě sklízí „ovoce“. Sklízí plody celoživotní imunity, kterou většinou neotřese žádný výskyt jiné infekční choroby. Tedy čím dřív, tím lépe.
Jak se nemoc šíří?
Máte-li v úmyslu dítě dobrovolně „nakazit“, vězte, že tento vir se šíří vzduchem a kontaktem s nemocnou osobou. Již dva dny před výsevem prvních svědivých pupínků je dítě infekční a tento stav trvá až do zaschnutí posledního vyrážky. Inkubační doba je cca 14 – 21 dní, přičemž nejvíce dětí se nakazí v jarní a podzimní sezóně a to od 1 do 6 let.
Plané neštovice znamená „jen“ vyrážka?
Mnoho dětí po nákaze chytne pouze vyrážku, jsou ale i případy, kdy děti trpí horečkou, zimnicí, žaludečními problémy či svěděním kůže. Je to vlastně taková předzvěst vyrážky, která po těchto projevech nastupuje asi po 4 dnech. Typická vyrážka začíná na hlavě a postupně postihuje celé tělo. Puchýřky se nejdříve objevují pouze ojediněle, postupně však vytváří velké svědivé plochy plné červených puchýřů. Ty asi po 8 hodinách zasychají a celá akutní fáze s tvorbou nových puchýřků a jejich zaschnutí trvá cca týden. Další přibližně tři týdny trvá celkové vyhojení a vymizení puchýřů. Vyrážka doprovází úporné svědění, které mají děti tendenci škrábat, což je však velkou komplikací, jelikož z rozškrabaných puchýřů zůstávají jizvy, které už se nezhojí. V prvé řadě tedy dítěti buď ostříhejte nehty, nebo mu dejte rukavice, které zabrání rozškrabání.
Léčba spočívá ve zmírnění projevů svědění
Doprovázejí-li neštovice i vysoké horečky (nad 39 stupňů řešte stav dítěte bezpodmínečně s lékařem), je nutné podat antipyretika na snížení teploty. Dítě by mělo dostatečně pít a dodržovat klidový režim, jelikož imunita je momentálně narušena a dalším vydáváním aktivity se tělo nemůže připravit na odpovídající léčbu.
Další fází léčby je podání antihistaminik, tedy látek proti svědění. Bývají podávány většinou celkově, v sirupu či tabletách.
Na potírání svědivých puchýřků se doporučuje mazat antiseptickou mastí. Masti puchýřky vysušují, což zrychluje fázi hojení a díky obsahu oxidu zinečnatého chrání kůži před dalším výskytem puchýřů.
Pozor na těhotné!
Chytne-li těhotná žena neštovice, navíc ve svém životě poprvé, hrozí zde horší průběh nemoci pro ni a riziko vzniku přenosu pro plod. Přes placentu totiž může vir přejít a plod nakazit. Nejrizikovější bývá údobí prvního trimestru, kdy se ale zároveň jedná o velmi malou pravděpodobnost, že se nakazí. Ve druhém trimestru může být žena nejklidnější, jelikož dítě je obohaceno o cenné protilátky od matky a tudíž nehrozí žádné riziko. Ve třetím trimestru představují neštovice velké riziko jak pro matku, tak i pro dítě. Zejména asi pět dní před porodem hrozí dítěti nejvíce nebezpečí, neboť nakažení může být smrtelné.
Proto by se každá těhotná žena, která se s neštovicemi v průběhu života ještě nesetkala, měla mít velice na pozoru a být na sebe opatrná. Nejde totiž nejen o ni, ale i její nenarozené dítě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Dite mam proockovane Varilrixem a nebude mit nestovice a snizenou moznost vyskytu pasoveho oparu. V Nemecku toto ockovani patri mezi povinna.
To je ale článek…přesně tak, očkování proti planým neštovicím je běžně dostupné, řada pojišťoven na něj přispívá. A proti v článku doporučovanému „nakažení u kamarádky“ již několikrát vystupovala řada kapacit z oboru infekce. Neboť cíleným nakažením může dítě dostat zbytečně velkou dávku viru a průběh bude mít těžší, než kdyby se nakazilo třeba ve školce, kde se setká s dítětem před výsevem vyrážky. Děti předškolního věku snášejí infekci zpravidla dobře a komplikací mají minimum s porovnáním se staršími pacienty. Proto pokud vaše dítě neštovice neprodělá v předškolním věku, je očkování určitě vhodné a odborníky doporučované. Ale lze ho posat již od 1 roku věku, to je na zvážení každého rodiče. Zrovna tak se každá budoucí maminka může nechat naočkovat pred otěhotněním, pokud nemoc neprodělala. Nutno říct, že dítě i přes očkování neštovice chytit může, ale protilátky které již bude mít mu zajistí hladký průběh a max.5 boláků.
Myslela jsem.ze tam je dobrovolne
V šesti letech jsem měla neštovice a to docela dost a po padesátce jsem se nakazila neštovicemi od dcery,která je také jako malá měla a od vnučky. Byl to zážitek,na který dlouho nezapomenu,ještě nyní mám jizvy a občas hnědé flíčky a to jsem je měla v listopadu,minulého roku….takže,dostat je můžete i podruhé
Jako malá jsem neměla žádné dětské nemoce, neštovice jsem dostala až ve 25letech a skoro umřela.