Dovolená u moře – Mnoho čtenářů si asi odpoví, že zbytečný luxus. Jenže, každá mince má dvě strany. Máte dítě, potažmo děti, které navštěvují školku či první stupně základní školy. Jejich vrstevníci si dvakrát ročně vesele odjíždějí na letní či zimní dovolenou za hranice, ale vy s dětmi trávíte veškeré volné dny doma, maximálně u nedalekého koupaliště.

Našemu dospělému svědomí se dá lehce vysvětlit, že vše mít nelze, ale pochopí toto tvrzení i naše děti? Jistě, ty pravé hodnoty u moře na pláži určitě nenajde. Jsou mnohem důležitější věci než cachtání ve slané vodě, ale malé děti toto prostě nepochopí. A i kdyby pochopily, z vyprávění spolužáků, co bouření vln zažili, mají ty vaše děti oči navrch hlavy, že to prostě chtějí zažít také.

Jenže za co? V dřívějších dobách byla cesta k moři opravdu luxusem. Dovolit si ji nemohly téměř 2/3 obyvatel tudíž dětí ve třídě, kterým by bylo co závidět, se příliš nenašlo. Oproti tomu dnes, jezdí za hranice, každá druhá rodina, proč zrovna váš syn či dcera by měly být výjimkou? Snaha vysvětlit Marušce, že její tatínek či maminka nevydělávají tolik penízků je sice pravdivá, leč neakceptovatelná věta.

Dítě chce, a svým způsobem by asi i mělo, alespoň jednou za své dětství cestu k moři zažít a prožít tam skvělé dny. Už jen proto, že pozná, o co ve skutečnosti jde, že třeba není příliš o co stát, protože to věčné ležení na pláži ho časem omrzí. Stejně jako stejně „nudné“ dny, které ho u moře čekají. Třeba právě po příjezdu domů zjistí, ty pravé hodnoty. Že bylo sice u moře hezky, ale doma je ještě líp, a popadnout kolo a jet se vykoupat na blízké brouzdaliště s ostatními kluky je vlastně ta nejlepší dovolená.

Za málo peněz hodně muziky

Pokud jste v takové finanční situaci, že tak tak pár dní před výplatou počítáte zbylé drobné v peněžence, je na místě buď zhodnotit veškeré výdaje, oproti svým příjmům a zjistit, zda by se někde nedala korunka po korunce střádat a za čas mít alespoň nějakou sumu. Rozhodnete-li se dítěti jeho sen splnit, je nejlepší zvolit zlatou střední cestu. Pokud o dovolenou skutečně velmi stojí a vy svým způsobem byste si své nohy také rádi svlažili v třpytivě modré slané vodě, zvolte možnost, která vás nezruinuje, ale zároveň budou všichni spokojené.

Vařit na dovolené? Ani náhodou…

Dovolená, sama o sobě, je chvílemi odpočinku. Proto si málokterá žena dovede představit, že bude o dovolené vařit, prát a žehlit, čehož má za celý rok naprosto plné zuby. Jedete-li však na dlouhou pouť s čtyř až pěti člennou rodinou, luxus v podobě každodenní plné penze si asi nebudete moci dovolit.

Zkuste se třeba ještě na pár dní „obětovat“ (však oni vám malí pomocníčci rádi pomohou) a dopřejte si dovolenou za předpokladu, že budete denně vařit. V přepočtu to vyjde laciněji a pokud naplánujete dopředu jídla, která nedají příliš práce a nepotřebují k přípravě zrovna moc surovin, máte napůl vyhráno. Stačí si buď nějaké předpřipravené jídlo navařit s sebou, anebo pořídit suroviny a čerstvé vařit až v místě pobytu.

Volba správného ubytování je základ

Nutné je zvolit i správnou destinaci. Chcete-li ušetřit, jezdit dva dny do Španělska není asi to pravé ořechové. Moře je přece i kousek od ČR. Severní část Itálie či Chorvatska je zhruba deset hodiny cesty. V případě, že si vyberete autobusovou dopravu, vyjde vám cesta možná ještě levněji, jedete-li však vlastní autem, máte naopak v místě pobytu možnost se podívat po tamních památkách.

Není příliš šťastní cestovat úplně na „blind“. Vždy především, pokud cestujete s dětmi, mějte dopředu objednané a zajištěné ubytování. V případě vlastního vaření by zařízení mělo obsahovat vlastní kuchyň s příslušenstvím. Dobrou variantou jsou apartmány, bungalovy či chatky, které vyjdou poměrně lacině. Důležitá je také délka pobytu. Dobrou volbou je cca 7-10denní pobyt. Kratší dovolená je skutečně příliš krátká, obzvlášť když dva dny z toho strávíte na cestách. Delší pobyt je pro mnohé zbytečně dlouhý, jelikož to nejdůležitější prožijete během prvních dní. Z dětí postupně opadá nadšení a nakonec to bývají mnohdy ony, kdo se již nemůže dočkat cesty domů.

Máte-li doma děti, které už několikátý rok k vám úpěnlivě spínají ruce, a v jejich očích vidíte touhu po mořské zábavě, dopřejte jim ji. Jde to i levně, pokud se ovšem lehce uskromníte, zapomenete na vlastní pohodlí a odměnou vám budou jiskřičky štěstí u malých plavčíků.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. PŘED REVOLUCÍ JSME SI TO DOVOLIT MOHLI,S TŘEMI DĚTMI, ROZVEDENÁ BEZ PŘÍTELE, JEZDILI JSME BALATON, VYSOKÉ TATRY, RUMUNSKO, V ČESKÉM RÁJI A DO JESENÍKŮ, KAŽDÝ VÝKEND V ZIMĚ NA HORÁCH. DNES JEDNO DÍTĚ A MÁM SOTVA NA JÍDLO.

  2. Takže dovolená na blink? Nestálo by za to, ověřit si před psaním, o co se vlastně jedná? Takže milá autorko: když už, tak na blind a v přeneseném významu je to na slepo…

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno