Zuby máme jen jedny a již dávno neplatí, že o mléčné zuby se není potřeba starat. Spíše naopak, správná péče o mléčný chrup nám pomůže v nastartování správné péče o dospělý chrup, získáme potřebné návyky a hlavně trvalý chrup nebude zatížený nedostatky péče v dětství.

Péče s prvním zoubkem

Pečovat o zuby musíte již u miminka, a to s prvním zoubkem. Rozhodně se vyplatí pořídit si kartáček na prst a zoubek každé ráno a večer vyčistit. V tomto věku není potřeba používat pastu, kterou by miminko stejně jen spolklo. Ale zároveň platí, že s prvním zoubkem byste měli jít na první stomatologickou prohlídku a od té doby navštěvovat stomatologa pravidelně každých půl roku.

Batolata si čistí zuby s dopomocí

Batolata a nejspíše i děti předškolního věku učíme postupně čistit zuby dětským kartáčkem a pastou, můžeme je nechat čistit samotné, ale dopomůžeme s dočištěním. Dbáme na to, aby pastu nepolykali, ani aby nežvýkali kartáček místo čištění.

Větší děti i zubní nit

Děti, které již chodí do školy, téměř jistě zvládnou čistit zuby samostatně. Kromě kartáčku a pasty jim doporučíme zubní nit, aby se dostaly i do špatně přístupných prostor. Návštěvy stomatologa nevynecháváme (již dávno nejsou povinnou součástí školní výuky) a v případě potíží (pigmentové skvrny, zubní kámen apod.) vyhledáme s dětmi rovněž dentální hygienistku.

Adolescenti zvládnou mezizubní kartáčky

Adolescenti mohou kromě kartáčků a zubní nitě používat mezizubní kartáčky, jednosvazkový kartáček na špatně dostupné plochy a rovněž pravidelně navštěvovat stomatologickou ordinaci i dentální hygienistku. Vhodné je ráno vyčistit zuby klasicky, večer přidat zubní nit a různé druhy mezizubních kartáčků, popř. i ústní vodu. Po večerním vyčištění zubů již by se rozhodně nemělo nic jíst a pít pouze čistou vodu. To už je ostatně stejné jako u dospělých.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na