Zatímco u chlapců je samozřejmostí, že jsou na každé preventivní prohlídce vyšetřeni ohledně přetahování předkožky u žaludu penisu, u dívek žádné takové preventivní vyšetření v souvislosti s pohlavními orgány v podstatě neexistuje. A přitom se některé dívky narodí se zcela uzavřenou panenskou blánou, která může v dospívání způsobit komplikace.

Kolik žen se rodí s uzavřenou panenskou blánou

Zhruba 1–2 % žen se rodí s uzavřenou nebo příliš silnou panenskou blánou. Někdy se na tuto skutečnost přijde již v dětském věku, když má dívenka například problémy s močovými cestami a častými záněty.

Jaké mohou nastat komplikace, když se na to nepřijde včas

Obvykle první a velmi závažnou komplikací je to, že dívce kolem začátku puberty nemůže odtékat menstruační krev. Tato krev se pak hromadí v pochvě a tlačí na panenskou blánu. Takže pokud si vaše dospívající dcera začne stěžovat na bolest v podbřišku, na nic nečekejte a ihned navštivte dětského gynekologa.

Další komplikací je pak zahájení sexu, které je pro dívku bolestivé. Samozřejmě zahájení pohlavního života může být bolestivé i pro dívky, které zcela uzavřenou panenskou blánu nemají, ale v případě zcela uzavřené panenské blány či její extrémní tloušťky nedojde k jejímu protržení při prvním pohlavním styku, blána se při styku jen elasticky natáhne a pak se zase vrátí zpět, takže i další styk bude bolestivý.

Co dělat, když máte podezření na uzavřenou panenskou blánu

Nejjednodušší je vzít děvče/mladou ženu k dětskému gynekologovi, který panenskou blánu šetrnými metodami rozruší.

Patříte také k ženám, které měly podobný problém? A kdy se na něj přišlo?

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno