Všichni si přejeme mít doma ticho a klid. Jenže zejména v bytových domech může být tento požadavek značně komplikovaný. Nejde totiž vždy zajistit, že budete mít tiché sousedy bez dětí nebo domácích mazlíčků. A častokrát s nimi ani není rozumná domluva. Pak nastupuje jediné možné řešení, a tím je zvuková izolace.
Co způsobuje hluk?
Zdrojů nadměrného hluku může být vícero. Typicky je to televize, hudba, hlasitý hovor, ale i hluk výtahových šachet, křik dětí nebo nepříjemné skřípání, když se po podlaze sunou nohy k jídelnímu stolu nebo od židle.
Jestliže vás ruší dupání z místnosti nad vámi, jedná se o zvuk kročejový. Odhlučnění lze provést pomocí instalace nášlapných vrstev v prostoru nad vámi. To by ale museli sousedé spolupracovat. Jinou možností je také umístění izolační konstrukce na strop. Řešení je vždy individuální a provádí se dle potřeb obyvatel bytu, ale také stavebně technické konstrukce. Proto nelze dopředu určit, kolik bude odhlučnění stát a jak bude nutné jej provést. Je nezbytné obrátit se na profesionální firmu, která vám pomůže vše doladit a vybrat ideální řešení.
Jak probíhá odhlučnění?
Na stěny se instalují zvukově izolační obklady nebo předstěny, stropy se obvykle izolují pomocí speciálních podhledů. Odhlučnění podlahy je možné provést pomocí nášlapné vrstvy, případně je možné také doupravit vnitřní konstrukci podlahy, aby byla izolace co nejúčinnější. Odhlučnění je nutné provádět pouze pod odborným dohledem. Pokud dojde k problematickým zásahům, může to snadno vést i ke zcela opačnému a nežádoucímu efektu.
Měření hluku
Pokud chcete mít přehled o tom, o kolik vám izolace pomohla, bude dobré nechat si před a po instalaci udělat měření hluku. Sami pak poznáte, že rozdíl je nejen ve vašem pocitu, ale také se promítá do měření hlučnosti. I když není odhlučnění zrovna levnou záležitostí, jistě se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí.
———-Komerční článek———-