Jedná se o velmi častou „komplikaci“. Objevuje se častěji u nedonošených dětí, ale může vzniknout i u donošeného miminka. S infekční žloutenkou nemá nic společného.
Novorozeneckou žloutenku způsobuje zvýšená hladina bilirubinu v krvi. Ten vzniká rozpadem červených krvinek. Bilirubin se v játrech přemění a je vyloučen nejčastěji stolicí a močí.
Miminka v bříšku mají jiný typ krevního barviva (fetální hemoglobin) a také větší počet červených krvinek, aby bylo zajištěno dobré zásobení plodu přes placentu. Zásobení kyslíkem musí být takto kvalitní, protože mozek nenarozených miminek je velmi náchylný na jeho nedostatek. Když se miminko narodí, „přebytečné“ červené krvinky se začnou rozpadat a játra nestíhají vzniklý bilirubin dostatečně vyloučit. Zůstává v krvi a dochází k charakteristickému žlutému zbarvení pokožky.
Příčiny novorozenecké žloutenky
S novorozeneckou žloutenkou se rodí přibližně 50 % donošených a 80 % nedonošených novorozenců. Musí se ale rozlišovat mezi běžnou novorozeneckou žloutenkou, kdy se rozpadají „přebytečné“ červené krvinky a žloutenkou z patologických příčin.
Jednou z patologických příčin může být odlišný Rh faktor matky a dítěte nebo odlišná krevní skupina. Tento stav je ale řešitelný a dá se komplikaci předejít. V krvi matky se nachází protilátky, které prochází placentární bariérou a ničí krvinky plodu. Ten může být těžce anemický a volný bilirubin působí na mozek jako jed. Pokud už k situaci dojte, přistupuje se k výměnné transfúzi krve ještě v děloze. Většinou je dopředu známo, že maminka a miminko se nemusí shodovat. Žena si potom musí píchat injekce D globulinu, aby se zabránilo tvorbě protilátek.
Odpověď na to, kdy se žluté zabarvení vašeho miminka ztratí, není úplně jednoznačná. Běžná žloutenka se ztrácí do 5-10 dnů, ale může přetrvat klidně 3 týdny.
Pokud je žloutenka vyvolána infekcí nebo třeba vrozenou vadou, přetrvává žluté zabarvení dlouhodobě.
Běžná novorozenecká žloutenka nevyžaduje speciální léčbu, je třeba chodit na sluníčko (dát postýlku k oknu) a kojit dle potřeby, aby se zvýšila hydratace a vylučování bilirubinu. V některých případech se přistupuje k fototerapii (léčbě modrým světlem). Díky modrému světlu se změní struktura bilirubinu a je vyloučen ledvinami, nikoliv játry. Miminko je pouze v plence a má zakryté oči. Hladina bilirubinu je pravidelně kontrolována.
Miminka s novorozeneckou žloutenkou jsou většinou „línější“ při pití a spavější.
Více článků najdete na portálu mamci.cz