Známe to všechny – přestože za sebou máte náročný den a snažíte se, seč můžete, dělá vám problém se před spaním naladit na odpočinek. Hlavou se vám honí různé myšlenky a snad úplně nejhorší je, když víte, že druhý den vás čeká náročná práce a musíte na ní být dobře odpočatá. Co dělat v momentech, kdy se vám ať děláte, co děláte, nedaří usnout?

⦁ Netlačte na pilu

Je prokázané, že čím urputněji se snažíte něčeho dosáhnout a čím více na něčem lpíte, tím menší je pravděpodobnost, že se vám to skutečně podaří. Ve spojení se spánkem je to myšleno tak, že byste se neměla za každou cenu snažit co nejrychleji usnout, ale spíše se uvolnit a soustředit se na jiné věci, například na relaxaci nebo odpočinek.

⦁ Zbavte se elektroniky

Pokud máte ve zvyku dlouho do noci sledovat televizi nebo si hrát na telefonu, měla byste vyzkoušet být alespoň nějakou dobu bez ní. Je vědecky prokázané, že elektronika negativní působí na hormon, který je zodpovědný za citlivost na světlo a potažmo tedy i spánek.

⦁ Vizualizujte si své oblíbené místo

Vizualizace je prospěšná nejen pro váš profesní život, ale může posloužit také jako vhodný prostředek k přípravě ke spánku. Zatímco někomu pomáhá, když si představuje, čeho chce v životě dosáhnout, dalšímu naopak to, že se právě nachází na svém oblíbeném místě, ať už je to pláž, louka nebo les.

⦁ Zařaďte do svého dne více fyzických aktivit

V případě, že pravidelně trpíte nedostatkem únavy, zkuste se více „utahat“ nějakou fyzickou aktivitou. Uvidíte, že se vám bud lépe spát.

⦁ Zkuste levanduli

No a pokud vám zkrátka nepomůže vůbec nic, dejte si pod polštář sušenou levanduli. Má prokazatelně uklidňující účinky a pomůže vám rychleji usnout.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno