Rozhodli jste se pro další miminko a k vašemu údivu se stále nedaří početí, i když jednoho potomka doma máte. Jaké jsou její příčiny?

  • Věk – uplyne i několik let, než se rozhodnete počít dalšího potomka. S postupujícím věkem se zhoršuje kvalita vajíček a zhruba ve věku 35 let už šance na početí klesají oproti mladšímu věku.
  • Zdravotní stav – při prvním těhotenství jste neměla žádné problémy, miminko jste bez potíží donosila. O několik let později se situace mohla změnit, můžete mít nové zdravotní potíže, díky kterým se nedaří.
  • Životní styl – mohly nastat změny, které nejsou úplně k dobru. Žena mohla být vystavena nějaké chemikálii, začít pít alkohol, přibrat výrazně na váze, užívá nějaké léky, začala kouřit nebo dokonce užívat drogy. I to může mít negativní dopad na početí.

  • Sexuálně přenosné choroby – onemocnění jako chlamydie, kapavka, mohou bránit početí. Často se nemusí nijak výrazně projevit a přijde na ně až lékař při vyšetření.
  • Partner – sekundární neplodnost nemusí být v žádném případě pouze na straně ženy. I u partnera může být problém. Onemocnění, změna životního stylu, operace, to vše může mít vliv na zhoršení spermiogramu.
  • Komplikace z předchozího těhotenství – mohlo dojít k zjizvení okolo vejcovodů, což zapříčiní jejich neprůchodnost. Ale i vlivem nitrobřišní operace. Dále to může být endometrióza, polypy a poruchy ovulace.

Řešení je dle vyvolávající příčiny. Pokud je hormonální problém, lékař předepíše hormonální léky. Když je na vině neprůchodnost vejcovodů nebo imunitní problém, přistupuje se k umělému oplodnění.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno